Publicerad: 2011-05-06 06:45
Det lätt ekande sorlet och de samlade dofterna från allsköns delikatessbutiker ger saluhallar en speciell atmosfär och puls. Uppsalas är inget undantag. Den som vill få sig en släng av internationell storstad gör rätt i att slå sig ner på någon av Saluhallskaféet Fofos stolar.
Lunchalternativen är många, med en tyngdpunkt på pastarätter, och vid lunchtid blir de flesta av borden upptagna. Vi testar en vegetarisk lasagne med fetaost, spenat och oliver (75 kr inkl dricka, sallad och bröd), som smakmässigt är helt okej, men som tyvärr är för mosig i konsistensen. Den grillade foccaccian med parmaskinka och soltorkade tomater (75 kr inkl dricka, sallad och bröd) består av två frasiga halvor som är riktigt goda. Tyvärr aningen för lite på tallriken för att duga som lunch, och tillhörande isbergssallad känns mer pliktskyldig än spännande. Ciabattan med skagenröra för 50 kronor är rejäl, inte minst tack vare den goda och rikliga fyllningen. Dryck får man dock betala extra för.
På fikabrödsfronten är det glest och utplockat vid ett av patrullens besök, men en annan gång finns något mer att välja bland. Biskvin (25 kr) är färsk och god och värd sina kalorier, liksom toscamazarinen (25 kr), vars milda mandelsmak och segknapriga yta får patrullen på fall. Vi blir heller inte besvikna på napoleonbakelsen (35 kr), som har fina smakproportioner. och är så pass stor och mäktig att man kan dela den på två.
På kaffemenyn bjuder det vanliga bryggkaffet (20 kr) på en lätt besvikelse med en något syrlig bismak. Välj hellre den på samma gång föredömligt smakrika och milda latten (35 kr). Eller varför inte den fylliga cappuccinon (35 kr), som dock är i dyraste laget med tanke på grannkaféet Vardeins vassa dito (25 kr). Inredningsmässigt drar Fofos åt det elegant strama, men med hemtrevliga inslag av kitsch. Slå dig ned vid något av borden med utsikt mot Domkyrkan (eller mot parkeringen på S:t Eriks torg, om man ska vara krass) om du vill sitta lite lugnare, välj något av borden in mot resten av Saluhallen för att ogenerat spana på folk. Fofos bjuder på den där kontinentala saluhallsatmosfären och finfina espressobaserade drycker, men för ett högre betyg krävs ett bredare fikabrödsutbud.