Publicerad: 2011-11-04 06:02
Läs upp
Ofvandahls har legat i samma lokaler sedan 1880-talet och håller stilen, även om delar av möblemanget inte är i bästa kondition.
Foto: Oscar Segerström
Laddar...

Veteran med god kondis

Kafépatrullen äter konditoriklassiker i kristallkronornas sken på anrika Ofvandahls.

Ofvandahls

Passar för ... dig som vill fika gott i historisk miljö.
Öppet: Mån–fre 8–18, lör 9–19, sön 11–19.
Utbud: Alla sorters konditorivaror såsom bakelser, mjuka kakor, pajer och godbitar. Enklare luncher. Dessutom en hel del sötsaker till försäljning.
Barnvänligt: Hyfsat, utan att vara nischat mot barnfamiljer. 
Sittplatser: Ett hundratal.
Service: Trevlig, hjälpsam.
Vid bordet bredvid: Studenter som smygpluggar. (Läxläsning undanbedes står det på anslag i lokalen.)
Övrigt: Prisnivån är oväntat låg, men höjs på helgen.



Mer kaféhistoriskt än så här blir det inte i Uppsala. Ofvandahls stoltserar med över 130 år på nacken, och att detta är historiska kaffemarker går inte att ta miste på. Här är det patina som gäller, från den vältrampade heltäckningsmattan i rummen som vetter mot Sysslomansgatan till lamporna med murriga tygskärmar på sned längre in i lokalerna. Och även om en och annan besökare har slagit upp den bärbara datorn på bordet framför sig, är det som att själva väggarna inspirerar till tidlösa samtal. Patrullen hör under sina besök både antika latinska texter och 1800-talsfilosofer avhandlas vid borden bredvid.

För den hungrige finns exempelvis dagens soppa för 75 kronor inkl kaffe och bröd. Patrullen får in en vegetarisk soppa med bland annat champinjoner och potatis, som är okej och mättande, men något för redd och därför påminner för mycket om svampstuvning. Vid sidan om får man in en hel liten brödkorg, trevligt.

Kaféet skyltar också med att ha stans godaste pajer – ett erbjudande som naturligtvis måste synas. Vi beställer en filopaj med tacokryddad köttfärs (79 kr inkl måltidsdryck och kaffe) och får in rund, ganska liten skapelse, som trots sitt anspråkslösa yttre är riktigt smarrig, och dessutom frasig. Till pajen serveras sallad och även här ett urval bröd i en liten korg.

Men det är inte lunchutbudet som är styrkan hos Ofvandahls, utan de traditionella konditorivarorna. Ställets riktiga specialitet är Sigillbiten (30 kr), en kubformad kompakt sötsak bestående av marsipan, sockerkaka och chokladtryffel. Smakstark, mäktig och härligt god. En annan Uppsalaklassiker för är förstås Studentskan (23 kr) med chokladtryffel och grön glasyr på mördegsbotten. Ofvandahls studentska har fin smak och är otroligt spröd. Nötknäpparen (23 kronor) är också mördegsbaserad, men här med en härlig blandning av kola och nötter på toppen. Gott och inte alltför sött. För den som bara vill ha en munsbit rekommenderas minibiskvierna (10 kr), som verkligen är riktigt små, men härligt chokladfylliga. Säljs dessutom i påsar om du vill få med dig några hem.

Blåbärspajen (30 kr) är dessvärre lite av ett bottennapp. I stället för vanlig pajdeg är det något slags sockerkaka gjord i långpanna som toppats med en syltaktig blåbärssmet och lite smulpajsdeg. Det hela serveras med mängder av vaniljsås, och efter en vända i mikron blir resultatet tyvärr mest en söt gegga utan bärsyrlighet.

Då är wienerbröden (23 kr) betydligt bättre, stora och krämiga. Det vanliga bryggkaffet (25 kr) är riktigt gott, och latten (25 kr) går också ner utan problem.

Ofvandahls balanserar precis på rätt sida gränsen mellan charmigt slitet och bara slitet (soffor med stoppningen på väg ut, en stol som saknar sits, med mera), och det råder ingen tvekan om att man förtjänar sin framskjutna position i fika-Uppsala. Kaféets stora styrkor är bakverken och sötsakerna, och inte minst det dämpade lugn som infinner sig när man kommit bortom beställningsdisken. På Ofvandahls lämnar man omvärlden utanför för en stund, och det är inte det sämsta.

Ofvandahls
Sysslomansgatan 5
018-13 42 04
www.ofvandahls.se

Av: Krogpatrullen city@unt.se

kafépatrullen
Coffeehouse by George har ett stort utbud oavsett om man är hungrig eller bara småsugen. Bild: Hans E Ericson
Foto: Hans E EricsonCoffeehouse by George har ett stort utbud oavsett om man är hungrig eller bara småsugen.

Gott för pendlare och andra

Café Öfre Slotts har finfint läge i hörnet S:t Olofsgatan/Övre Slottsgatan. Bild: Nina Leijonhufvud
Foto: Nina LeijonhufvudCafé Öfre Slotts har finfint läge i hörnet S:t Olofsgatan/Övre Slottsgatan.

Rörigt och genuint

Ofvandahls har legat i samma lokaler sedan 1880-talet och håller stilen, även om delar av möblemanget inte är i bästa kondition.
Bild: Oscar Segerström
Foto: Oscar SegerströmOfvandahls har legat i samma lokaler sedan 1880-talet och håller stilen, även om delar av möblemanget inte är i bästa kondition.

Veteran med god kondis

Guiden

UNT Guiden
Ett urval av vad som händer i Uppsala i dag
Musik Crazy Mondays
Musikkafé. På scen: Elvira Ferm och Viktor & Jocke. Konsert ca kl 19. Drogfritt. Fri entré.
Scen Poetry slam
Tävling i poesi, öppen för alla som vill tävla. Fri entré.
Musik An evening of strings
Prof Gabriele Veneziano, Collège de France, Paris, föreläser. Därefter framför Stenhammarkvartetten och Staffan Scheja verk av Johannes Brahms, Anders Hillborg och Steven Stucky. Fri entré, men föranmälan krävs.


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »