Publicerad: 2011-04-01 09:00, senaste uppdaterad: 2011-04-18 15:04
Läs upp
Nöden har en lag. Att kissa utomhus kan leda till 800 kronor i böter.
Foto: Pelle Johansson/ Rolf Hamilton
Laddar...

På våren avslöjas brotten

Våren är härlig, men aldrig blir våra synder så tydliga som nu, när hundbajs och skräp tinar fram. City tittar närmare på våra vanliga vardagsbrott och vad det kostar att åka fast för dem..

Är det inte hundbajset är det fimparna. Nedskräpningssynder som diskret försvunnit under snön töar nu fram och framkallar insändare, arga telefonsamtal och sura lappar.
– Hundbajset är ett stort bekymmer för många. Vi är inne i en period nu när allt smälter och vi får en hel del upprörda påringningar om det här. Det är förstås något vi försöker hantera men vi har samtidigt ingen möjlighet att bevaka alla hundägare, berättar Christer Nordström vid Uppsalapolisen.

Som informatör och presstalesman får han en hel del telefonsamtal också om andra vardagssynder.
– Det är säsongsbetonat. När isen är borta kommer cyklisternas framfart bli mer påtaglig, då får vi många samtal om det. Liksom mopedåkare som kör som vettvillingar. Längre fram kommer samtalen om överfulla papperskorgar och nedskräpningarna i parkmiljön.

I takt med att det blir varmare är det många som ringer till polisen om att det dricks alkohol på offentlig plats, men klagomålen handlar i de fallen mest om skrik och skrän i samband med drickandet.
– Och när valborgsmässoaftonen närmar sig är det många som frågar om vi kan göra något för att rädda blommorna i Slottsbacken, berättar Christer Nordström.

Dessa går däremot inte att rädda. Åtminstone inte så länge som Uppsalaborna tycker att valborg kräva denna backe. Och många andra vardagsbrott förblir också ostraffade.
– Vi gör vad vi kan genom till exempel direktförverkande beslag av alkohol. Det är däremot omöjligt för polisen att rapportera alla brott. Vi måste prioritera vår verksamhet som alla andra branscher, säger Christer Nordström.

Troligtvis kommer vi behöva fortsätta leva med bajs på skosulorna, helgnätter där offentlig urinering duggar tätt, skräpiga trottoarer och cyklar utan tillfredställande belysning. Risken att åka fast är ju så liten. Och den som ändå gör det kan alltid dra till med en ursäkt, som till exempel klassikern vid offentlig urinering: nöden har ingen lag.
– Det finns cyklister som stoppats för att de inte haft lyse på cykeln och hävdat att de glömt slå på, trots att det helt saknats lykta. En annan förklaring är att nytt cykellyse just köpts men inte monterats, säger Christer Nordström.

Brott
Här ser du antalet dömda i Uppsala län förra året. Ett brott som är olika allvarligt beroende på plats och hastighet är fortkörning, där dömdes hela 5 405 pers.

Kvarlämnat hundbajs 0 personer
Nedskräpning på offentlig plats 0 personer
Förtäring av alkohol på offentlig plats 110 personer (inkl på buss i kollektivtrafik)
Urinering på offentlig plats 247 personer
Saknat körkortet vid bilkörning 46 personer
Framfört fordon utan lyse 266 personer
Åka bil utan bälte 685 personer

Straff 
Att du får böter (eller värre) om du till exempel kör för fort eller stjäl vet väl de flesta. Men visste du att även dessa förseelser kan ge böter?

Inte plocka upp hundbajs: 500 kr.
Skräpa ner på offentlig plats: 500 kr.
Dricka alkohol på offentlig plats 500 kr.
(Att dricka alkohol på buss i kollektivtrafik ger 1 000 kr.)
Kissa på offentlig plats: 800 kr.
Glömma körkortet när du kör bil: 500 kr.
Cykla utan lyse i mörkret: 500 kr per lyse.
Åka bil utan bälte: 1 500 kr.

Av: Linus Höök city@unt.se

Kommentarer till artikeln
.....
Jag tar aldrig upp efter min hund, men jag rastar inte honom i sandlådan eller på villa gatan utan han brukar helt enkelt få bajsa i dikeskanten ibland glass papper och öl/läst flaskor.
Erik Eriksson, 08 apr 2011 kl 17:24
Inga högar runt Leifs hus
Tittade på "gatubild" på Eniros sida, och såg inga höga utanför Leifs hus. Han är formodligen noga med att det hamnar på grannens tomt.
Phillip Morris, 03 apr 2011 kl 13:45
sunnersta
leif var någonstans i sunnersta bor du ? borde samla ihop många bajs påsar till dej och komma hem till dej.vilken egoistsk inställning du har .tänker du aldrig på andra människor ?
johan eriksson, 02 apr 2011 kl 21:43
Tack Jan
Du satte fokus på en viktig sak när du skrev "Också!" Varje gångfrågan om hundbajs kommer upp så drar latmaskarna till med att det faktiskt finns fimpar och annat skräp och att det på något sätt skulle befria de hundägande latmaskarna från att plocka upp bajset. Att det finns rökande latmaskar som slänger sina fimpar överallt är knappast någon ursäkt för att strunta i att plocka upp bajs. Själv har jag alltid fickorna fulla med påsar när jag tar ut mina hundar.
Åke Eriksson, 02 apr 2011 kl 19:23
Leif Karlsson: Hunden är u p a!
Grattis Leif till att ha människans bästa vän nära!
Att människan ansvarar för vad husdjuret gör, lär oss såväl flertusenåriga lagar som dagens. Det kan bli böter eller i värsta fall tas husdjurets liv.
Katten håller sig dock fri, men gräver själv ned sin skit (till mångas förtret och sandlådebarns fara). När det gäller hunden får vi ta upp och gräva ned i lämplig kompost i stället.
Hala och ibland rätt osynliga hundskitar orsakar fallolyckor, vilka särskilt för äldre även gett rullstolsbundenhet (de dör ofta rätt snart efter att gångförmågan förlorats), småbarn blir ibland sjuka, när de ju smakar på ALLT, inklusive... osv, så av omtanke om vår nästa kan vi gott ta upp.
Sedan skulle jag vilja slippa fimpar, snus, tuggummin, snabbmatsskräp och glassplitter! Också!
Jan Lundell, 02 apr 2011 kl 17:47
Hu för enögda bilar!
Hu för "enögda" bilar! Dessa bilar som bara har en lykta tänd och ser ut som motorcyklar i mörkret. Man kommer riktigt nära, innan man kan se vad det är och väja. En del bilar är också helt utan lyse och några har endast dimljus på även om natten.
Av UNT:s artikel framgår att det finns böter för mörkade cyklar, men hur är det för dylika bilar? Vad jag kan se har antalet "enögda" och "blinda" bilar ökat de senaste åren. En vän till mig förklarade att det inte är lika mycket kontroll på detta längre. För att undvika olyckor, skulle jag önska en bättre övervakning av att bilars lampor är tända. Särskilt nattetid!
Jan Lundell, 02 apr 2011 kl 16:48
kontroll
varför inte ha nedskräpningkontroller och hundbajskontroller? man e ju så himmla på när det gäller hastighetskontroller.
sven olsson, 02 apr 2011 kl 13:44
Spännande
Tycker det är spännande att ordningsstadgan för Uppsala innehåller ett förbud mot alkoholförtäring på allmän plats. Det dricks friskt mest hela tiden utomhus, och ifall det skadar någon annan än den som dricker så är ju det brott i sig, nedskräpning, misshandel, urinering etc. Varför då ha ett förbud mot alkoholintag? Helt klart olämpligt att göra det förbjudet när det till skillnad från att låta sin hund bajsa ned trottoaren eller gångstigen är ett beteende som torde accepteras av de flesta.
Gunilla Jonson, 02 apr 2011 kl 13:09
Nåja
Hellre lite naturligt nedbrytbart hundbajs än alla dessa fimpar, glasflakor, och allsköns sopor som ligger precis överallt.

För att inte tala om rökare. De står vid busshållplatser och luktar illa. En lukt som direkt sätter sig i kläderna om man måste ställa sig i närheten och vänta på bussen.

Se'n de rökare som suger i sig halva ciggen precis innan de går ombord, bara för att andas ut alltihop väl inne.
Dessa om några borde verkligen skämmas. Jag går inte och smetar in era kläder och lungor med hundbajs, varför får ni göra det med rök mot mig?
Thomas Nilsson, 01 apr 2011 kl 22:57
min hund
jag har haft hund i 20 år och aldrig tagit upp hund avföring .det är ju inte jag som bajsar om polisen vill bötfälla min hund är det ok han har ingen inkomst .hund bajs blir bra gödsel för blommor , varför denna hysteri om lite bajs .vänligen Leffe o Kay Karlsson Sunnersta
leif karlsson, 01 apr 2011 kl 22:34
Grönarbete
Till alla som lämnar efter sina hundar. Vänligen föreställ er hur det blir den dag när tex gräset ska klippas, att köra en gräsklippare eller trimmer genom en hög är ingen rolig sak, det arbetas i buskage och rabatter, sopas på trottoarer och cykelvägar. Är du själv tomtägare så borde du kunna föreställa dig hur det vore att ta reda på andras avföring på din tomt, för det är väl ok att vi bajsar hos dig?
Nils Nilsson, 01 apr 2011 kl 22:01
polis
Varför gör inte polisen något? Kom ut och titta hur det ser ut i bostadsområdena. Bajshögar överallt, familjer måste gå omvägar för att hundar utan koppel ockuperar grönområden. Snälla polisen gör något, vi andra vill också ha utrymme och leva ett bra liv.
Mikael persson, 01 apr 2011 kl 14:00
trakasserier
Nu är vi trötta på alla trakasserier från hundägare. Gångvägar och trottoarer är fulla med avföring. Man släpper hundar lösa i tätbebyggt område bland barn. "Jag, mig, mitt" är hundägarens paroll.
Katarina Eriksson, 01 apr 2011 kl 13:53
Avliva
Håller med! Högre böter och avliva hunden vid grov misskötsel.
Lisa Karlsson, 01 apr 2011 kl 13:29
Sluta GNÄLL
Jag fattar inte hur vuxna människor kan gnälla om såna här småsaker? Att en cigg fimp förpestar tillvaron, ojojoj då har man inte sett så mycket av världen inte. Sen håller jag med att man inte ska slänga ölburkar och glas ute som kan vålla skador på både djur och människor. Men lite hundbajs va fan gör det om 100 år. Nej sluta gnälla på "skitsaker" och titta lite hur de ser ut i världen Mesiga svenskar!!!!!
Martin Gustafsson, 01 apr 2011 kl 12:16
@Astrid - Ja visst är det så!
Jag håller med dig Astrid, och det borde alla som nån gång trampat på en cigarettfimp eller pappersskräp också göra! Att ha tobakslukt under skosulan förpestar tillvaron, dessutom är det väldigt svårt att få bort!
Vad är väl lite hundskit jämfört med det?
Luktar inte illa, fastnar inte på skorna - sluta gnäll på hundägarna och jaga rökarna istället!!
Malin Eriksson, 01 apr 2011 kl 10:56
skäms som hundägare
Som hundägare måste jag erkänna att jag skäms över allt bajs som ligger överallt. Det ger oss som hundägare dåligt rykte när andra hundägare inte visar hänsyn. Att vi hundägare skulle strunta i andra späs tyvärr på av kommentatorer som menar att det gör väl inget med lite hundbajs när det finns så mycket annat skräp. Hoppas polisen bötfäller fler hundägare.
Ola Olsson, 01 apr 2011 kl 10:30
Bra UNT!
UNTs artikel informerar hundägare om att det är olagligt och att det ger böter att lämna kvar bajs efter hunden, tyvärr behövs den påminnelsen. Bra UNT att ni påminner om att detta verkligen är ett problem.
Linda Karlsson, 01 apr 2011 kl 10:25
Vilka brott ger bäst intäkt till Polisen / Statskassan??
Kan det vara så att fokus läggs på dom brott som inbringar mest pengar?
Ibland tjänst det som att människor som sköter sig och tex. glömmer och tabbar sig någon enstaka gång drabbas värst.
Tyvärr så är det ju så att vissa människor skiter i det mesta och åker dit gång på gång, men har sedan inte inte pengar att betala sina böter, så dom bara kör på.
Tur att Svensson finns som bidrar till de som missköter sig.
Tror att många börjar bli väldigt trötta på detta slöa system utan ordning och reda.
Tråkigt men sant!!!!
Ville Nilsson, 01 apr 2011 kl 10:20
skärpning!
Skärpning alla hundägare! Att lämna kvar avföring från sina djur inne i staden där folk ska gå det är olagligt! Man tar sig för pannan när man läser insändare här i stil med "där finns det någon annan som lämnat kvar skräp ja men då låter jag min hunds avföring ligga kvar". Det är ju argumentering på dagisnivå.
Barbro Svensson, 01 apr 2011 kl 9:52
Äldre inlägg »
city
city
city
city
nyarspuff.jpg?1328711234028_
                                                                        Foto: Jörgen Hagelqvist, Hans E Ericsson, Scanpix 

Fagra löften - så gick det

Hur har det gått för dig med nyårslöftet?

Guiden

UNT Guiden
Ett urval av vad som händer i Uppsala i dag
Musik Crazy Mondays
Musikkafé. På scen: Elvira Ferm och Viktor & Jocke. Konsert ca kl 19. Drogfritt. Fri entré.
Musik An evening of strings
Prof Gabriele Veneziano, Collège de France, Paris, föreläser. Därefter framför Stenhammarkvartetten och Staffan Scheja verk av Johannes Brahms, Anders Hillborg och Steven Stucky. Fri entré, men föranmälan krävs.
Scen Poetry slam
Tävling i poesi, öppen för alla som vill tävla. Fri entré.

Mest kommenterade Cityartiklar


 

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »