Publicerad: 2009-12-14 00:01, senaste uppdaterad: 2010-04-01 06:04
Läs upp
Stefan Hanna
Foto: Annika af Klercker
Laddar...

En röst på MP är en röst på V

Hur tror sig Miljöpartiet kunna genomföra en politik som stimulerar företagande tillsammans med partier som aldrig tidigare intresserat sig för detta? När man väl sitter vid makten räcker det inte med populistiska utspel. En röst på MP är i praktiken också en röst på Vänsterpartiet.
Läs mer: Vad gör vi med jorden?
REPLIK. "Bruka utan att förbruka" är ett av Centerpartiets paradord, liksom "decentralisering" och "småskalighet". Vår övertygelse står fast sedan starten att det är småföretagssamhet som alltjämt kommer att vara det som bär upp vår välfärd.

Genom att kraftfullt ta oss an klimatkrisen kan vi samtidigt hantera den finanskris som nu råder. En ekoeffektiv ekonomi är vägen framåt. Den tillvaratar och använder resurserna på ett hållbart och effektivt sätt.

Den skapar nya gröna arbetstillfällen och framtidstro genom ett helhetstänkande där miljöperspek­tivet integreras i samhällsstrukturen. En ekoeffektiv ekonomi uppmuntrar utveckling, tar vara på kreativitet och säkerställer att vi kan lämna över en värld i balans till våra barn och barnbarn. Det är vägen till ett hållbart samhälle.

Under den här mandatperioden har vi arbetat febrilt för att det ska bli mer lön­samt och mindre krångligt att vara företagare. Mycket är gjort, men mycket återstår efter alla år av klappjakt på landets företagare.

Det är positivt att MP inser värdet av företagsamhet och i synnerhet småföretagande. För att kunna genomföra sina idéer krävs dock rätt samarbetspartners. Verkligheten är att varken MP eller Centerpartiet har egen majoritet i Uppsala eller i Sverige.

Hur tror man sig kunna genomföra en politik som stimulerar företagande tillsammans med partier som aldrig tidigare intresserat sig för detta? När man väl sitter vid makten räcker det inte med populistiska utspel. En röst på MP är i praktiken också en röst på Vänsterpartiet.

Vi lever inte i en värld som var när "the new deal" introducerades. Vi lever i en tid där infrastruktur byggs med företrädesvis maskiner och lite personal. Vi lever i en tid där den offentliga sektorn redan är väldigt stor i förhållande till den övriga ekonomin. I vår omvälvande tid behöver Uppsala och Sverige starka och dugliga regeringsalternativ som enigt, utan mins­ta tvivel, tror att utveckling är vägen till att lösa både jobbkris och klimatkris.
Stefan Hanna (C)
Anne Lennartsson (C)

UNT 14/12 2009


Kommentarer till artikeln
Kvinnliga småföretagare tas på allvar nu
Bra med nuvarande regering är att de faktisk satsar på kvinnliga småföretagare. Det är glädjande. Jag har varit på några möten som faktiskt för en gång skull tar kvinnligt företagande på allvar. Där ord faktiskt inte bara är ord utan även handling - vilket är underbart!
Annika Lundegårdh, 15 dec 2009 kl 10:53
Knappast
Det inte en blivande socialdemokratisk regering, försök få med Ohly på en företagarvänlig politik...

Rickard Nordin, 14 dec 2009 kl 12:57
Ord men ingen självinsikt
Ursäkta mej, men som småföretagare hade jag det betydligt bättre under Socialdemokratisk regering än under de borgerliga. Det tog lång tid för mej att acceptera det eftersom jag aldrig varit socialdemokrat. Den här regeringen, och den här näringsministern är den mest katastrofala vi någonsin haft.

Berit Anderson, 14 dec 2009 kl 8:58
StPer01.jpg?1337357143500_
Foto: Ange fotograf här

Högtflygande planer. Gårdsplanen skulle lyftas en trappa upp till taken på affärerna i markplanet, skriver Ragnar Bergling. (Bild från AB Vägförbättringars broschyr om kvarteret S:t Per.)

Gör inte om samma misstag

Senaste 30 insändarna>>
Skriv din egen insändare>>

Kontakt                                      

Debattredaktör
e-post: debatt@unt.se
tel: 018-478 12 15

Sportforum

Vill du skriva ett inlägg på UNT:s sportforum?
Mejla till: sportchefen@unt.se
Skriv max 1600 tkn inkl blanksteg. Redaktionen förbehåller sig rätten att korta texterna.
Sportforum publiceras i lördagstidningen

 

 

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »