Publicerad: 2010-06-18 00:00, senaste uppdaterad: 2010-06-22 18:06
Läs upp

Israels blockad av Gaza måste upphöra

ISRAEL. Kommentar till Hans G Erikssons insändare 12/6. Konstnären Dror Feiler går inte att jämställa med Lars Vilks.
Folket i Gaza lider sedan flera år under en blockad, som innebär att det är Israel som bestämmer vilka varor de får tillgång till. Efter det förödande kriget vintern 2009, då Israel sköt hela Gaza sönder och samman och dödade nära 1 400 palestinier, har blockaden förhindrat införsel av bland annat cement, något som har hindrat återuppbyggande av förstörda byggnader och anläggningar. Att Israel då och då lättar på blockaden räcker inte. Häromdagen hörde vi att nu tillåter Israel att man för in läsk och chips till Gaza, tidigare var det tal om vissa kryddor. Vilken förolämpning!

Vi som på riksplanet (bland andra Dror Feiler) och här i Uppsala arbetar för Ship to Gaza anser, i likhet med Carl Bildt, Ban-Ki Moon, Hans Blix, Catherine Ashton med flera, att blockaden är oacceptabel och måste upphöra. Det har flera av våra politiska ledare sagt länge, men ändå fortsätter Israel att hålla Gazaborna instängda och bestämma över deras vardag.
Därför tog enskilda vanliga människor i Sverige saken i egna händer. Vi samlade pengar till ett fartyg och en last av förnödenheter som behövs i Gaza, bland annat cement. Vi skickade iväg det i en konvoj med liknande fartyg från andra länder. På det fartyg som Ship to Gaza Sverige och dito Grekland köpte och lastade fanns inga vapen.

På den båten färdades Dror Feiler. Lasten var inspekterad och certifierad av behörig myndighet i Grekland, så Israel behövde inte inspektera det. När Israel på internationellt vatten anföll det turkiska fartyget Mavi Marmara som gick främst i konvojen, dödade soldaterna nio av personerna ombord. Israel beslagtog alla bilder som människorna ombord tog under tumultet. Världen matades med den israeliska versionen av händelseförloppet. Eftersom blockaden fortsätter kommer vi att fortsätta skicka fartyg med förnödenheter.
Blockaden måste upphöra!

Görel Sävborg-Lundgren
aktiv i Ship to Gaza, Uppsala



Kommentarer till artikeln
Läs om Dror och hans gamla tanter
israelisverige.info/?p=1415
Ralph Haglund, 24 aug 2010 kl 19:17
Egypten då?
Jag begriper inte hur man kan vara så ensidig - att man jämt och ständigt struntar i att tala om att Egypten också är med på blockaden. För att inte tala om själva anledningen till blockaden - Hamas.
OM det nu är så att Görel Sävborg-Lundgren nu, mot all förmodan, inte håller med, var god och skicka några "Lorry to Gaza" - via Egypten. Visa med både ord och handling att ALLA parter som gör fel - skall ha en lika stor skuld i frågan. Blockaden MÅSTE upphöra - ja. Men den upphör per automatik om Hamas erkänner Israel, slutar skjuta 3-4 kassamraketer /dag in mot Israel - samt släpper lös Gilad Shalit, den israeliska soldat som suttit fängslad i fyra år hos Hamas. Där har du lösningen. Skicka båtar - låt Hamas fortsätta. Sätt press på Hamas. Välj.
Patrik Tikkanen, 23 jun 2010 kl 13:57
Ship to Gaza har gjort skillnad
Dror Feiler och Ship to Gaza har gjort något stort, som verkligen spelar roll för framsteg mot fred i världen.
Israel meddelade igår 20 juni att man lättar på blockaden mot Gaza. Ett viktigt steg framåt - kanske en öppning mot en annan framtid
Lena Sommestad, 21 jun 2010 kl 18:28
StPer01.jpg?1337357143500_
Foto: Ange fotograf här

Högtflygande planer. Gårdsplanen skulle lyftas en trappa upp till taken på affärerna i markplanet, skriver Ragnar Bergling. (Bild från AB Vägförbättringars broschyr om kvarteret S:t Per.)

Gör inte om samma misstag

Senaste 30 insändarna>>
Skriv din egen insändare>>

Kontakt                                      

Debattredaktör
e-post: debatt@unt.se
tel: 018-478 12 15

Sportforum

Vill du skriva ett inlägg på UNT:s sportforum?
Mejla till: sportchefen@unt.se
Skriv max 1600 tkn inkl blanksteg. Redaktionen förbehåller sig rätten att korta texterna.
Sportforum publiceras i lördagstidningen

 

 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »