Publicerad: 2010-08-12 00:00
Läs upp
Emma Wallrup (V) är en av skribenterna.
Foto: Nina Leijonhufvud
Laddar...

Köp mindre med sextimmarsdag

Vi vill försöka med sex timmars arbetsdag för att öka människors livskvalitet och bidra till att minska konsumtionsbehovet. Vi behöver satsa mer på tjänster som ger upplevelser utan att belasta klimatet. Det skriver Emma Wallrup och Jacob Johnson.

Klimatfrågan är vår tids ödesfråga. Under detta sekel måste världens användning av fossil energi fasas ut. En enorm utmaning men som också öppnar nya möjligheter. Samtidigt som världens fattiga måste få tillgång till de för oss självklara rättigheter som rent vatten, kylskåp, tvättmaskiner och möjlighet att resa måste vi samtidigt utforma en politik som grundas på en hållbar naturresursanvändning. En global välfärd måste byggas utan att vi bidrar till att klimatet tippar. Den rika världens varukonsumtion kan inte fortsätta att öka. Hur klarar vi denna omställning?

Det krävs en klimatpolitik först och främst. Det är nog så svårt att minska konsumtionen av produkter som strömmar in med lastbilar i landet med stora utsläpp av fossila växthusgaser som följd. En utlandsresa till exempelvis Thailand orsakar i snitt lika stora utsläpp för en person som under ett helt år hemma. Men det vi kan göra som politiker är att hindra projekt som alstrar stora utsläpp av fossila växthusgaser i kommunen.

Som till exempel att stoppa en lågprisflygplats bara fyra kilometer från centrum när vi redan har Arlanda inom 15 minuters tågresa, och att låta bli att bygga ut externhandeln vid Fullerö.

Detta kommer orsaka en väldig massa utsläpp av växthusgaser. I byggnadsnämnden har den borgerliga majoriteten nu beslutat att gå vidare med Fulleröprojektet liksom den borgerliga majoriteten i kommunen stödjer en lågprisflygplats på Ärna. Det känns mycket märkligt att man inte kan se framåt på ett mer konstruktivt sätt.

Enligt det brittiska klimatcentret MET office, refererad bland annat av Nyhetskanalen 20 juli, var juni den 304:e månaden i rad som temperaturen var varmare än genomsnittet för 1900 talet.

Istäcket över Arktis var i juli i år också mindre än någonsin noterat. Om den globala temperaturen enligt FN:s klimatpanels värsta scenario stiger med 6 grader jämfört med förindustriella nivåer innebär det att stora delar av jorden blir obeboelig. Detta är skrämmande, men vi kan och måste göra något åt det. Vi kan leva klimatvänligt och med livskvalitet och behöver inte leva på en knaper nivå om vi bara planerar så att samhället blir klimatneutralt. Men då måste vi ställa om i tid, och för att göra det krävs krafttag.

Det måste finnas bättre alternativ i vardagen än att bara konsumera onödiga prylar, vi behöver satsa på att producera saker som håller och returnera mer varor. Mer kultur och andra tjänster som ger oss bra upplevelser utan att belasta klimatet.

En rättvis fördelningspolitik och satsning på välfärd i form av bra skola, vård och omsorg är också klimateffektivare än ökad privat varukonsumtion. Här kommer även våra viktiga välfärdstjänster in. Sol- och vindenergi och övrig förnyelsebar energi måste byggas ut och nybyggen ske energisnålt. Vi kan binda koldioxid genom trädplantering på odikade marker och bygga mer i trä, för att binda kolet under lång tid.

Vid markvetenskapliga institutionen på SLU har man räknat på hur byggnader i trä skulle påverka klimatet och man har sett att en betydande del koldioxid skulle kunna byggas in i stora trähus om man bygger i den nya teknik i massivträ som har tagits fram på senare år. Men först och främst måste vi förhindra att infrastruktur byggs ut som bidrar till växthusgasutsläppen och i stället satsa på infrastruktur som minskar utsläppen. Det är det första steget och ett mycket viktigt steg.

I stället för att bygga ut fler köpcentra och nya flygplatser skulle vi behöva satsa på järnväg och spårtrafik, så att man kan resa och frakta varor mer klimatvänligt.

Lyckoforskningen (och egna erfarenheter­) visar att vi blir lyckligare av umgås mer med vänner och familj och av mer naturupplevelser än av stress, långa arbetsdagar och en hög konsumtion av varor.

Miljöproblemen är på så vis kopplade till vår hälsa och våra välfärdsproblem. Den borgerliga majoriteten i Uppsala bygger inte staden för en sådan livsstil som människor mår bra utav. Utan de bygger staden utifrån ett gammalt tänkesätt om en ekonomi som bygger på skräpkonsumtion. Ett tänkesätt som hotar både framtiden, hälsan och människors lycka.

Vänsterpartiet vill bygga ut tågkapaciteten i Sverige och spårvägar i Uppsala. Vi säger nej till flyg på Ärna och externhandelsutbyggnad vid Fullerö. Vänsterpartiet vill satsa på en utbyggnad av kulturverksamheter och friluftsliv.

Vi tror på bra sportmöjligheter och mer ungdomsaktivteter, en stark offentligt sektor med ett stort utbud av nödvändiga tjänster för alla medborgare. Allt detta bidrar starkt till en klimatomställning som samtidigt ger en ökad livskvalitet.

Vi finansierar detta bland annat genom att inte sänka skatten.

Vi vill även ha kommunala försök med sex timmars arbetsdag, för att öka människors livskvalitet i vardagen, vilket kan bidra till att minska konsumtionsbehovet ytterligare.

Vi är beredda att ta klimatkampen på allvar!

Emma Wallrup
riksdagskandidat för Vänsterpartiet
Jacob Johnsson
riksdagsledamot och riksdagskandidat för Vänsterpartiet
UNT 12/8 2010



Kommentarer till artikeln
6 timmarsdag betyder övertidsersättning om fl...
Ingen kommer tvingas att jobba sex timmar & det går ist. att leva ok på sex timmar jobb och sex timmar hemarbete dock. istället för 8+6h.

Så kvinnor som ofta har svårt att hinna både arbeta helid och vara hemma med barnen och hjälpa äldre släktingar och jobba ideellt etc. kan då lättare hinna även vila...

Likaså män i samma situaion med:-).
Marie Andersson, 19 sep 2010 kl 2:38
Science fiction från (v)
Jag är förvånad över att kravet om 6-timmars arbetsdag fortfarande lever kvar i detta sekel. Det har provats på många håll i Europa (bla Frankrike) och totalt misslyckats. Att uppmuntra till mindre arbete när det vi behöver i Sverige och Europa är mer arbete, från tidigare examensålder upp till högre pensionsålder, det är totalt verklighetsfrånvänt! Visst är man lycklig av att umgås med familjen, men de allra flesta är också mycket lyckliga när de kan arbeta (vetenskapligt betecknat som "flow"). Dags för Vänsterpartiet att vakna till dagens verklighet i Sverige 2010.
Maria Weimer, 14 aug 2010 kl 11:12
Vi vill att alla ska ha rätt till heltid.
Ja vi vill att alla ska ha rätt till heltid. På riksnivå vill starta försiktigt med att sänka arbetstiden så att det kan bli bra arbetsavtal för de anställda. Men lokalt här i Uppsala kan vi tänka oss att göra försök med 6 timmarsdag på vissa arbetsplatser för att se hur det fungerar. Bibehållen lön kan samtidigt innebära att man inte behöver konsumera lika mycket för att det är lättare att få ihop sitt livspussel om man jobbar mindre och kanske därför behöver göra mindre stressinköp och kan planera sitt liv lite bättre. Vi behöver tänka om när det gäller ekonomin och behöver konsumera mindre helt enkelt och det forskningen visar är att det inte gör en lyckligare att överkonsumera. @Hanna, Det är bättre att satsa på bra utb. för de som vill komma till Sverige så blir det inte ett problem.
Emma Wallrup, 12 aug 2010 kl 21:11
Men ...
Visst kan det vara så att vänstern tänker sig att man ska få lika mycket betalt (som köpkraft) för mindre arbete. Realistiskt? Absolut inte. Men har man verkligen tänkt att förbjuda någon att arbeta mer än 6 timmar? Det var en överraskning. Vad kan nästa påfund bli?
Sören Eriksson, 12 aug 2010 kl 18:38
Fast...
Jag trodde hela poängen med 6 timmars arbetsdag var att lönen ska ligga kvar på samma nivå, dvs lika mycket pengar att konsumera för. Och om människor har lika mycket pengar som innan, men mera fritid, kommer bara konsumtionen att öka, inte minska.

Tänk om, tänk rätt!
Emil Johansson, 12 aug 2010 kl 16:24
Varför tvinga människor att inte arbeta så lä...
Varför tvinga människor att inte arbeta så länge de vill och kan? Om vänsterpartister bara vill arbeta 6 timmar per dag och därmed begränsa sin lön, sin pension etc, så är det redan fritt att göra så. Om jag vill arbeta mer, varför ska jag inte få göra det?
Sören Eriksson, 12 aug 2010 kl 14:59
Hur går det ihop?
Jag trodde att Vänsterpartiet drev frågan om lagstadgad rätt till heltid. Det går kanske bra ihop med en sex-timmars arbetsdag men det betyder att alla ska jobba just sextimmarspass oavsett vad man själv vill. Att författarna själva har positiva erfarenheter av en minskad arbetstid betyder ju att det är möjligt att ha en sådan livsstil redan idag, och då är frågan om vi ska tvinga hela svenska folket att leva som dem. Eller ska de få välja själva?

Det energisnåla byggandet är intressant att analysera. Ser man historiskt så kan man konstatera att de byggnader som drar mest energi är de som byggdes under miljonåren med till stor del statliga pengar. Det finns å andra sidan inga statliga fabriker som tillverkar solceller eller vindkraftverk.

Muren har redan fallit så tagga ner.
Eric Thärnström, 12 aug 2010 kl 12:59
Vill v ha längre eller lägre kvalitet på utbi...
Om man införde ett 6 timmars arbetsdag borde den rimligen
gäller för alla alltså even elever, studenter, lärare. Därmed skulle
utbildningar tar betydligt längre tid eller minska i innehåll och kvalite. Vilket av dessa alternativ vill v ha?
Stephan Pomp, 12 aug 2010 kl 9:25
Fråga inte vad ditt samhälle kan gör för - ut...
Jag håller med författarna om att miljö- och klimatfrågan är vår tids ödesfråga. Nog kan Sverige göra mer, även om vi i en global jämförelse kanske är det land som har gjort mest, inte minst politisk, där vi driver frågan hårdare än de flesta andra länder. Däremot så borde författarna läsa på mer om vad som bidrar till välmående för människor. Vi har aldrig jobbat så lite i Sverige som vi gör idag. Vi har en i det närmast unik välfärd och en BNP som har stigit stadigt sedan många år tillbaka. Ändå har det aldrig skrivits ut så mycket antidepressiva läkemedel som det gör idag. Att då tro att 6-timmars dagar skulle bidra till att människor kommer att må bättre är brist på kunskap och insikt. Jag skulle vilja föreslå ett motförslag - låt oss även jobba lördagar - som resten av världen gör!
Ehsan Nasari, 12 aug 2010 kl 9:22
Hur vill V säkra framtida pensioner?
Totalt sett måste vi som lever i Sverige jobba mer och inte mindre. Man kan tycka vad man vill om det men det är enkel matematik om man bryr sig om att vi skall kunna erbjuda kommande äldre befolkningar pensioner. Pensionssystemet bygger i stora delar på att nuvarande arbetande generationer betalar pensionerna för de som lyfter pension. Jag tycker att V och MP skall tala i klartext om vad deras politik om kortare arbetstider och friår innebär i praktiken. V och MP för en politik som gör hela folket fattigt och där den personliga valfriheten kraftigt begränsas. Vill du leva i ett sådant samhälle?
Stefan Hanna, 12 aug 2010 kl 8:30
StPer01.jpg?1337357143500_
Foto: Ange fotograf här

Högtflygande planer. Gårdsplanen skulle lyftas en trappa upp till taken på affärerna i markplanet, skriver Ragnar Bergling. (Bild från AB Vägförbättringars broschyr om kvarteret S:t Per.)

Gör inte om samma misstag

Senaste 30 insändarna>>
Skriv din egen insändare>>

Kontakt                                      

Debattredaktör
e-post: debatt@unt.se
tel: 018-478 12 15

Sportforum

Vill du skriva ett inlägg på UNT:s sportforum?
Mejla till: sportchefen@unt.se
Skriv max 1600 tkn inkl blanksteg. Redaktionen förbehåller sig rätten att korta texterna.
Sportforum publiceras i lördagstidningen

 

 

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »