Publicerad: 2010-08-17 00:00
I dag besöker vi byggarbetarna vid Akademiska sjukhuset, brandstationen och personalen på elåtervinningen i Uppsala, för att diskutera hur vi kan skapa fler och bättre jobb.
Fredrik Reinfeldt lovade i sin första regeringsförklaring att ”fler människor som kan och vill arbeta ska också ha möjligheter att försörja sig genom eget arbete”.
I dag ser vi hur regeringen har misslyckats med jobben. Var fjärde ungdom är arbetslös och har fått aktivitetsförbud i tre månader av regeringen. Många unga tvingas leva på socialbidrag vilka ökar oroväckande. Långtidsarbetslösheten biter sig fast. I Uppsala län har långtidsarbetslösheten bland unga stigit med över fem procent under året.
När regeringen nu vill fortsätta att låna till skattesänkningar trots att den politiken har misslyckats med att skapa jobb, vill vi investera i fler nya jobb:
1. Fler jobb skapas av ett konkurrenskraftigt näringsliv.
Vi vill sänka arbetsgivaravgifterna för småföretagen och inrätta en ny riskkapitalfond för att stimulera nyföretagande.
2. Vi investerar i snabbtåg, infrastruktur och i gröna jobb. Det stärker människors möjlighet att pendla till de jobb som växer fram, och bidrar därmed till att arbetsmarknaden fungerar bättre. Investeringar i infrastruktur innebär också jobb här och nu för alla dem som planerar och bygger de nya vägarna och järnvägarna.
3. Unga och arbetslösa måste kunna flytta till de nya jobben. Därför investerar vi i nya bostäder. Trots bostadsbrist har bostadsbyggandet fallit kraftigt under den gångna mandatperioden. Det håller inte. Det skapar flaskhalsar på arbetsmarknaden.
Vi utvidgar Rot och inför ett statligt investeringsstöd till nya bostäder.
4. Forskning visar att mer utbildade människor lättare hittar jobb, jobbar mer och tjänar bättre. Vi har konkreta förslag för 100 000 nya jobb, praktik- och utbildningsplatser. Många av dessa platser viker vi till arbetslösa unga. Det ger företagen bättre möjligheter att växa – och stärker människors möjligheter på arbetsmarknaden.
5. Från den första dagen i arbetslöshet ska unga människor som behöver utbildning eller praktik kunna få det.
Vi vill avskaffa regeringens aktivitetsförbud på Arbetsförmedlingen. Vi tar också bort hela arbetsgivaravgiften för de företag som anställer en arbetslös ungdom.
6. I vår gemensamma skattefinansierade välfärd vård, skola, omsorg har det blivit 24 000 färre sysselsatta under senaste året. Det är fel väg att gå. Sveriges kvinnor och män måste kunna lita på att barnomsorgen, äldreomsorgen och sjukvården fungerar bra – för att kunna gå till jobbet. Vi vill investera för att få fler händer i välfärden.
Den 19 september står valet mellan fler jobb med en socialdemokratiskt ledd regering – eller fortsatt ökade klyftor med högerregeringen.
Valet mellan en bred jobbpolitik som vilar på sex kraftfulla paket – eller en politik som fortfarande bara bygger på idén att ökade klyftor ger jobb.
Sven-Erik Österberg
arbetsmarknadspolitisk talesperson (S)
Agneta Gille
riksdagsledamot Uppsala län (S)
UNT 17/8 2010