Publicerad: 2009-07-11 00:01, senaste uppdaterad: 2010-04-13 18:04
"Förargelsens hus", nya Pedagogikum i kvarteret Blåsenhus mellan Botan och Slottet presenterades i UNT den 7 juni. Några ur personalen för de 3 000 studenterna var nöjda med bygget och utsikten.
Säkert hade de varit ännu gladare om husen hade flyttats femtio eller hundra meter söderut som vi kritiker föreslog och i stället den park och de lägre byggnader som ingår i planen över Blåsenhus hade fått ligga längs Norbyvägen. Då hade det varit fri sikt mellan Slottet och Nya Botan och Uppsalaborna blivit mindre besvikna.
Olof Antell, bygglovsarkitekt på Uppsala kommun, blev intervjuad och sa: "Jag tycker det är synd att diskussionen bland allmänheten startade först när allt var färdigplanerat och husen började resas".
Vadå synd? Blev inte Pedagogikum med sina "vackra hus" den gröna miljö som väl skulle "samspela med Botaniska trädgården"? Tydligen inte. Projektledare Anders Öhrn från Akademiska Hus berättade i UNT att man ska plantera sedum på flera tak. Tanken är att om man står på Slottets borggård och tittar mot Pedagogikum ska taken flyta samman med naturen omkring. Bra försök. Det är svårt att dölja kolossen Pedagogikum i det gröna, speciellt som man har huggit ner alla träd nedanför.
Att anklaga allmänheten för att vara senfärdig med kritik av Pedagogikum är närmast oförskämt. Kritik framfördes så snart projektet blivit godkänt av Universitetet och presenterades i en bilaga till UNT i december 2006. Först då kunde man se storleken på bygget och hur nära Botan det skulle ligga.
Redan i januari 2007 - nio månader in-nan byggarbetet startade - var det många som skrev kritiska insändare. Alla bad vi om diskussion om bygget. Men vid ett möte den 29 mars på Konsthistoriska institutionen förhöll sig de ansvariga från Universitetet och Akademiska Hus totalt kallsinniga och ointresserade av våra modesta förslag till ändringar som att skapa en grön "korridor" intill Norbyvägen. "Köp marken själv" blev det hånfulla svaret.
Så, Olof Antell, säg hellre att det var synd att man inte diskuterade med allmänheten, medan tid var, innan husen började resas. Och hade ansvariga ansträngt sig att göra detaljplanen bekant för allmänheten innan den antogs 2006 hade diskussionen startat redan då. Planen ställdes ut och klubbades i tysthet under sommaren då staden är ganska öde.
Nu planeras en administrationsbyggnad i nordöstra hörnet av Blåsenhus alldeles nedanför Slottet. Allmänheten har glädjande nog fått diskutera de fyra arkitektförslagen. Men dessa modeller och ritningar är nu borta enligt personal på Akademiska Hus. "Man skulle ändå inte bygga enligt något av förslagen."
Beklagligt nog har man struntat i de bestämmelser angående byggnadsminnen som anges i Programmet för Blåsenhus: "Byggnadshöjden på nya hus i närheten skall anpassas till skalan på dessa byggnadsminnen", i detta fall Landshövdingens stall, nuvarande Pelle Svanslös hus, som är 1 våning högt.
Jämför med bilder på arkitektförslagen på Akademiska Hus hemsida. Hus högre än Slottet! Var finns diskussionen om detta? Måste det byggas, så bygg lågt. Och låt det vara grönt i de båda hörn av Dag Hammarskjölds väg som gränsar till Botan, annars störs symmetrin och sikten mot Linneanum. Det gäller ju Uppsalas finaste miljö!
Det är uppenbart att allmänheten inte skall vara med och påverka stadsplaneringen i Uppsala, bara bli (lagom) informerad. Kritik av bebyggelse i parkerna har till exempel förekommit länge i medierna, men till vad nytta? Bebyggelse och förtätning fortskrider utan diskussion. Planeringsdirektör Engström talar om nödvändig "utveckling" av Uppsala.
Men det är faktiskt ingen utveckling att bebygga Odinslund eller andra gröna områden, som betyder mycket för såväl Uppsalabor som turister - tvärtom! Städer som Malmö och Enköping lever högt på sina parker. Uppsala har flera unika miljöer. Bevara dem! Om inga andra argument övertygar - det tjänar vi på!
Inger SjöbergUppsalabo
UNT 11/7 200