Publicerad: 2012-02-09 00:00
Läs upp

Gärna bättre sopsortering

SOPHANTERING. Kommentar till Benny Anderssons insändare 5/2 och Adrian Berg von Lindes (Vattenfall Värme) svar 7/2. Andersson har synpunkter på vad som finns i våra soppåsar och får svar av von Linde om sopor som går till förbränning.
Jag håller med om att vi ska ta tillvara avfallet på bästa sätt. I Uppsala kommun ansvarar Uppsala Vatten för att samla in hushållsavfall, vilket innefattar brännbart avfall och matavfall. Dessutom driver vi åtta återvinningscentraler för grovavfall. I von Lindes svar framställs det som om kommunen har rådighet över all sopsortering, men så är det inte. För insamling av förpackningar ansvarar Förpacknings- och tidningsinsamlingen (FTI), som även avgör antalet återvinningsstationer och deras placering.

Två tredjedelar av det som läggs i vanliga soppåsar för brännbart avfall är felsorterat. 1/3 är matavfall och 1/3 är förpackningar. Det innebär att förpackningsmaterialet inte återvinns och möjligheten att tillvarata näringsämnen och biogas från matavfallet minskar. En bra sopsortering gör att mängden hushållsavfall som går till förbränning minskar. För att köra en bil i en mil på biogas behövs 8 kilo insamlat matavfall. Tillsammans kan vi framöver bli bättre på att sortera vårt avfall.

Michael Persson
avfallschef Uppsala Vatten, Uppsala



72018 TIPSA UNT | SMS/MMS
StPer01.jpg?1337357143500_
Foto: Ange fotograf här

Högtflygande planer. Gårdsplanen skulle lyftas en trappa upp till taken på affärerna i markplanet, skriver Ragnar Bergling. (Bild från AB Vägförbättringars broschyr om kvarteret S:t Per.)

Gör inte om samma misstag

Senaste 30 insändarna »
Skriv din egen insändare »

Kontakt                                      

Debattredaktör
e-post: debatt@unt.se
tel: 018-478 12 15

Sportforum

Vill du skriva ett inlägg på UNT:s sportforum?
Mejla till: sportchefen@unt.se
Skriv max 1600 tkn inkl blanksteg. Redaktionen förbehåller sig rätten att korta texterna.
Sportforum publiceras i lördagstidningen

 

 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »