Publicerad: 2012-02-08 00:00
FALLANDE TRÄD. En god vän körde grönsaker till Vaksala torg den 18 augusti. Ni som har gott minne och läser UNT såg hur det gick. Ett träd föll över bilen med plåtskador på stänkskärm, motorhuv och tak som följd. Samt en krossad vindruta. Kommunens personal kontaktades. De gjorde en besiktning och lovade att återkomma med besked.
Efter jul kom beskedet. Det blir ingen ersättning.
Kommunen tittar på sina träd en gång i veckan och just det här trädet såg ut som hälsan själv. Men när trädet hade rasat såg man att rötterna var rötskadade. Veckan efter olyckan med det omkullblåsta trädet togs de fyra andra träd bort som stod framför konserthuset.
Varför tog man bort de träden när man ändå inte behöver ersätta skador som kan uppkomma om de ramlar?
Kommunen är att gratulera för sina regler. Tänk att ha det så förspänt!
Nästa gång kanske det kan vara en människa som ligger under trädet, men kommunen tänker väl inte betala ut något skadestånd då heller.
Bengt Ettemo
Storvreta