Publicerad: 2012-02-09 18:03, senaste uppdaterad: 2012-02-09 22:02
Läs upp

Grekisk enighet om sparpaket

Greklands koalitionsregering har enats om nedskärningar som tillfredsställer den så kallade trojkan - EU, ECB och IMF - och öppnar för nya nödlån. Samtidigt ska Grekland ha kommit överens med privata långivare om ramarna för hur landets skulder ska skrivas ned.

Enligt premiärminister Papademos kommer Grekland till följd av regeringens uppgörelse få ett andra paket med nödlån på 130 miljarder euro.

Men flera av finansministrarna som anlände till mötet i Bryssel tonade ned förväntningarna på att ett slutligt beslut kan fattas om det grekiska stödpaketet under torsdagskvällen.

Eurogruppens ordförande Jean-Claude Juncker påpekade att det finns många detaljer att diskutera.

-Jag tror inte att vi kommer att komma fram till ett slutligt beslut i dag, men det är ingen katastrof, sade Juncker på väg in till mötet.

Den grekiske finansministern Evangelos Venizelos hoppades dock att kollegorna ska kunna ge politisk välsignelse åt den uppgörelse som nåtts mellan den grekiska regeringen och inspektörerna från EU, ECB och IMF i Aten.

Utöver uppgörelsen inom den grekiska regeringen är grunddragen också klara i uppgörelsen mellan Greklands regering och de privata långivarna - bankerna -, uppger Greklands finansminister enligt AFP.

Av: TT-AFP-REUTERS

1752259_preview.jpg?1337671200080_

De räds inte tuff mäklarmarknad

Det finns drygt 200 registrerade mäklare i Uppsala i dag. Och det fortsätter att etableras nya firmor i stan. Senast i raden är Roi  fastighetsmäkleri. Frågan är om det behövs fler mäklare i Uppsala.

på jobbet

Kontakta oss

Nyhetschef ekonomi: Roger Berglund
E-post: ekonomiredaktionen@unt.se
Tel: 018-478 15 70

 

 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »