Publicerad: 2012-02-07 17:19, senaste uppdaterad: 2012-02-07 17:02
Läs upp

Kroganställda flyr facket

Bara var tredje anställd i hotell- och restaurangbranschen är medlem i facket. Det är ett rejält ras från drygt hälften för fem år sedan. Totalt har den fackliga organisationsgraden fallit från 77 till 70 procent. (TT)

Bara var tredje anställd i hotell- och restaurangbranschen är medlem i facket. Det är ett rejält ras från drygt hälften för fem år sedan. Totalt sett har den fackliga organisationsgraden fallit stadigt de senaste fem åren, från 77 procent 2006 till 70 procent i fjol, allra mest bland de unga, enligt professor Anders Kjellbergs återkommande sammanställningar.

Bland LO-facken ligger anslutningsgraden nu på 67 procent och bland tjänstemännen 73 procent.

Av: TT

1752259_preview.jpg?1337671200080_

De räds inte tuff mäklarmarknad

Det finns drygt 200 registrerade mäklare i Uppsala i dag. Och det fortsätter att etableras nya firmor i stan. Senast i raden är Roi  fastighetsmäkleri. Frågan är om det behövs fler mäklare i Uppsala.

på jobbet

1515365_preview.jpg

24 UNT: Fyris senap expanderar

>> Läs mer: Fyris senap i nytt samarbete

Kontakta oss

Nyhetschef ekonomi: Roger Berglund
E-post: ekonomiredaktionen@unt.se
Tel: 018-478 15 70

 

 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »