Publicerad: 2012-02-21 18:29, senaste uppdaterad: 2012-02-21 18:02
Resultatet efter finansnetto uppgick till drygt 428 miljoner kronor, 30 miljoner mer än året innan och den högsta noteringen hittills, enligt bolagets bokslutskommuniké.
Nettoomsättningen var 2,8 miljarder kronor för helåret, en ökning med över en halv miljard sedan 2010. Men samtidigt innebar fjärde kvartalet en avmattning med lägre resultat än motsvarande period året innan. Framför allt var det orderingången från telekomsektorn till dotterbolaget Habia som sviktade och drog ned resultatet, även om orderläget som helhet i koncernen ökade med totalt 22 procent från 2010.
Styrelsen föreslår en utdelning på sex kronor per aktie och en extra utdelning på en krona per aktie. Ordinarie årsstämma hålls den 28 mars.