Publ:
31 aug 2010 16:26
Uppdaterad
Enligt Svenskt näringsliv ökar antalet nya företag för första gången på lång tid och det kommande sex månaderna kommer företagen i Uppsalaregionen öka försäljningsvolymen med 29 procent.
På Nyföretagarcentrum i Uppsala har man fått in rekordmånga förfrågningar om att få sina affärsidéer bedömda.
– Uppsalaregionen fortsätter sin återhämtning efter finanskrisen, om än från en hög nivå och i långsam takt jämfört med de hårdast drabbade regionerna i Sverige, säger Anna-Lena Holmström, regionchef för Svenskt Näringsliv i Uppsalaregionen.
Men världsekonomin har inte återhämtat sig än och experterna räknar med en dämpad tillväxt i återhämtningen innan den 2012 tar fart på allvar.
124 företag i Uppsala län samt Norrtälje kommun deltog i Svenskt näringslivs kvartalsundersökning som genomfördes av Demoskop. Företagen fick bland annat svara på frågor om anställningar, investeringar och försäljningsvolym de kommande sex månaderna.