Publicerad: 2010-05-06 15:12, senaste uppdaterad: 2010-05-17 14:05
Läs upp

Tjuvjakt i Långtora

Långtora. På tisdagen greps tre personer i Långtora utanför Enköping. Samtiga är misstänkta för stöld, och en för narkotikabrott.

Polisen larmades till en gård i Långtora på torsdagsförmiddagen sedan ägaren noterat en mystisk man och en främmande man. När polisen kom sprang mannen till skogs. Ungefär samtidigt fick polisen ytterligare ett larm, denna gång handlade det om en bil som lämnats på ett konstigt sätt, en bil som senare visade sig vara stulen och innehållande diverse gods. Hundspårning i området ledde fram till två män, 25 år och 38 år, som gömt sig i en kulvert under en lada. En tredje person, påverkad av narkotika, påträffades under hundspårningen. Polisen gjorde en husrannsakan i mannens bostad och fann en mindre odling cannabis.

Två personer sitter nu anhållna misstänkta för stöld, men polisen utreder fler brottsmisstankar som rör narkotika- och vapenbrott. De anhållna har hittills i förhören inte gjort några medgivanden.

 

 

Av: UNT.SE

MEST KOMMENTERAT PÅ UNT.SE/ENKOPING

Kontakta redaktionen

Nyhetschef
018-478 15 80
E-post: enkoping@unt.se

Enköping idag

Temperatur:
Vindstyrka: m/s
» Vädret


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »