Man sköt in i grannlägenhet

Vid kl 21.45 på söndagskvällen larmade en man i Heby polisen efter att någon avlossat skott mot lägenhetsdörren.

Heby2013-06-16 22:47

Mannen gömde sig i ett rum i lägenheten och ringde polisen efter att någon skjutit med ett vapen genom hans lägenhetsdörr. Flera polispatruller kallades till platsen, bland annat förstärkning från Västerås.

Skottet, som genomborrade ytterdörren, hamnade till slut i ett vitrinskåp. Efter att ha sökt av på platsen hittade polispatrullen även ett utgångshål - från grannlägenheten mitt emot i trapphuset.

Mannen i grannlägenheten, en man i 50-årsåldern, greps på plats som misstänkt för vapenbrott, olaga vapeninnehav, framkallande av fara för annan och narkotikabrott. I lägenheten hittade polisen även en pistol. Den misstänkte mannen anhölls sedan efter förhör efter beslut av jouråklagare.

Polisen tror att 50-åringen ska ha avlossat skottet av misstag. Inga personer kom till skada vid händelsen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om