Publicerad: 2011-07-08 09:50, senaste uppdaterad: 2011-07-08 09:07
Helgen innan midsommar ska en hästuppfödare i Sonkarby, en och en halv mil söder om Vittinge, ha hittat ett av sina föl dött i hagen, och såväl hästuppfödaren själv som bland annat jägare har därefter uttryckt misstankar om att det handlar om en rovdjursattack.
Men enligt Johan Månsson, rovdjursansvarig vid länsstyrelsen i Uppsala län, är det för sent att fastställa vad som egentligen dödade fölet. Han beklagar att länsstyrelsen inte fick kännedom om händelsen i tid och att flera teorier om vad som hänt nu sprids i trakten.
– Ingen vet hur fölet dog. De rykten om rovdjursangrepp som förekommer bör betraktas som spekulationer.
Fölets ägare rapporterade aldrig händelsen till länsstyrelsen, och Johan Månsson och hans kolleger fick därför aldrig möjlighet att fastställa dödsorsaken, något som måste göras omedelbart efter djurets död av personal med speciell utbildning och erfarenhet.
Sannolikheten att det skulle handla om ett rovdjursangrepp ser han dock som liten. Anledningen är att det under försommaren, då många stora tamdjur föds, förekommer att ungar föds med fel eller skadas under förlossningen. En del ungar är dessutom dödfödda.
– När djuren dör tror många att rovdjur är inblandade, men bitskador kan ha orsakats av asätare, exempelvis rävar eller korpar, som har en förunderlig förmåga att snabbt hitta djur som dött.
Enligt Johan Månsson är det inte fler än tre av tio anmälningar om rovdjursangrepp som visar sig vara riktiga. Och det vanligaste är då att det handlar om lodjur.
– Det förekommer även rykten i samma område som fölet att en kalv ska ha drabbats av ett rovdjursangrepp. Men den kalven var dödfödd. Det är tråkigt och olyckligt att sådana här händelser inte direkt rapporteras till oss och vi kan bara beklaga alla rykten som sprids när man inte vet vad som har hänt.