Publicerad: 2012-02-20 11:44, senaste uppdaterad: 2012-02-22 14:02
Den kritiserade danska teaterpjäsen baserad på Anders Behring Breiviks manifest ska spelas även i Norge. Monologen får urpremiär i Köpenhamn i mitten av oktober. Sedan ska ensemblen förmodligen flygas direkt till Olso där den får premiär dagen efter, skriver NRK.
Teaterprojektet görs dessutom i samarbete med norska Dramatikkens hus.
Den danske regissören Christian Lollikes monolog "Manifest 2083" har redan ett halvår före urpremiären kritiserats hårt av norska teatermänniskor och av anhöriga till offren. Den norska stödgrupp som bildades efter Breviks blodiga terrorattentat har avfärdat hela projektet som spekulativt.
Men Kai Johansen, konstnärlig ledare på Dramatikkens hus i Oslo, är tvärtom skakad av att projektet möter så hård kritik.
-Jag kan garantera att detta inte på något sätt kommer att bidra till att sprida Breiviks tankar, säger han till NRK.