- Jag har alltid skrivit berättelser och dagbok. Framför allt har jag skrivit om vad jag har läst, velat skapa bilder av vad jag tagit in. Man blir ganska ensam i sin läsning men när jag skrev blev det ett slags kommunikation, jag tvingades formulera mig på ett sätt som jag annars inte hade gjort.
Negar Naseh är uppväxt i Uppsala och studerar sista året på läkarprogrammet vid Uppsala universitet. Vid sidan av studierna har hon alltid haft läsandet och hon nämner särskilt grekiska tragedier och moderna författare som Peter Handke och Marguerite Duras.
Skrivandet har snarare varit ett sätt att bearbeta läsningen och i sin debut som publicerad författare har hon valt att kombinera dessa två. Ena delen av ”Under all denna vinter” är en roman där handlingen kretsar kring den destruktiva relationen mellan en mamma och en dotter. Andra delen är en arbetsdagbok där Negar Naseh både bearbetat texter hon läst, och sin egen skrivprocess.
- Först skrev jag arbetsdagboken som ett onumrerat dokument där jag bara öste ur mig. Men när romanen började ta form vände jag blicken och såg att arbetsdagboken fått ett eget narrativ, den var inte bara en kommentar till romanen. Den hade ett eget språk som fungerade. Jag älskar själv att läsa om skrivande, och eftersöker den här typen av samtal.
Grunden till romanen kom ur att Negar Naseh under en tid brottats med ett par olika teman. Sådant som fastnat i tankarna och behövde undersökas. Dels det antika modermordet, som hittas i den grekiska mytologin. Dels den medeltida romanska Maria-figuren (Jesu mor), som föregick den gotiska väna och ömma Maria som vi ofta ser i dag.
- Men den romanska är väldigt stabil, rak och hård och detta fascinerade mig. När man läser romanen tror jag inte att man kan se att jag läste detta under tiden. Snarare blev denna läsning min egen lilla värld, något jag filtrerade mitt språk igenom.
Själva romanberättelsen var ett sätt att ta reda på mer om och bearbeta de två karaktärerna, mamman och dottern. Handlingen kom i sista hand.
- Jag kan inte tänka i handling. Jag kände mig helt enkelt tvungen att ta reda på vilka mamman och dottern var, tillsammans och utan varandra. Jag förstod att dottern plågades av något och jag behövde ta reda på vad.
Tidigare hade Negar Naseh under en femårsperiod skrivit på en annan roman, som inte blev utgiven. Hon berättar att flera förlag var intresserade men att det hela tiden dök upp nya småsaker som de ville att hon skulle ändra. Det blev för jobbigt och hon la ner boken, för att inte ta upp den igen. "Under all denna vinter" arbetade hon med under tre år och beskriver det som en enkel och härlig skrivprocess.
- Allt har varit lustfyllt. Jag har varit väldigt snäll mot mig själv, inte haft några krav på att skriva klart scener. Sedan när jag väl fått ihop något gick jag tillbaka och bearbetade och harvade.
Att skicka in ett manus som innehåller två böcker i en var en chansning och Negar Naseh trodde inte att någon skulle nappa på idén. Några förlag visade sig vara intresserade av romanen, andra av arbetsdagboken.
- Men så ett förlag ville ge ut båda tillsammans var det självklart för mig. Jag tycker att det är smart och modigt av dem. De här två delarna hör ihop.
Under all denna vinter publiceras den 13 januari.