PUNKROCK. Efter 30 år och 16 studioalbum kan man inte ta ifrån Bad Religion att de är skickliga på sitt hantverk. True north är ännu ett album som ger fansen precis vad de är ute efter. Flödande punkrock späckad av samhällskritik, religionskritik, punkenergi och medryckande melodier.
Oviljan att förnya sig gör att det aldrig känns spännande att dyka ner i en ny Bad Religion-skiva, även när de har experimenterat har grunden alltid varit intakt, men det har samtidigt betytt att de aldrig gjort några större magplask.
På True north tar de ett steg tillbaka och låter ännu rakare och ännu mer som förr än på de senaste skivorna. För dem som älskar bandets tidiga 90-tal har årets förfestsoundtrack landat.