Publicerad: 2009-11-18 09:00, senaste uppdaterad: 2010-02-20 19:02
Läs upp
Laddar...

Välgörande alternativrock

RECENSION: Söderlund och hans vapendragare i Sounds Like Violence vitaliserar alternativrockscenen, tycker Andreas Jakobsson.

Sounds Like Violence
The devil on Nobel Street
(Burning Heart Records)


ROCK. På Sounds Like Violences hemsida funderar sångaren Andreas Söderlund över om albumet egentligen borde ha hetat Taking back rock music i stället. Han motiverar det med att bandet gör meningsfull rockmusik som en motvikt mot alla patetiska emoband som skivbolagen prackar på oss.

Jag skulle inte gå så långt som att påstå att The devil on Nobel Street är rockmusikens stora frälsning eller ens att det är särskilt meningsfullt. Däremot fortsätter Söderlund och hans vapendragare vitalisera alternativrockscenen genom att våga spåra ur på ett popigt sätt. Sångarens desperationsutbrott är något färre här än på förra albumet och i hans andra band, Niccokick, vilket gör effekten när de väl kommer ännu mer välgörande.
Av: Andreas Jakobsson

nya album
nya album

 


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »