Publicerad: 2011-08-16 11:39, senaste uppdaterad: 2011-08-16 11:08
Läs upp

Uppsala reggaefestival kan flytta

Årets upplaga av Uppsala reggaefestival lockade betydligt färre besökare än 2010. Festivalen går med förlust och arrangörerna funderar nu på att lämna Uppsala, rapporterar Sveriges Radios "Mitt i musiken". (TT)

Årets upplaga av Uppsala reggaefestival lockade betydligt färre besökare än 2010. Festivalen går med förlust och arrangörerna funderar nu på att lämna Uppsala.

-Vi har haft diskussioner med 3-4 kommuner, både mindre och större. Två av dem har faktiskt kontaktat oss själva, säger festivalchefen Yared Tekeste till Sveriges Radios "Mitt i musiken".

Förra året kom 15 000 personer till festivalen, vilket ska jämföras med årets publiksiffra som uppgick till 9 000.

Ulrika Nisser är evenemangschef på Uppsala tourism. Hon menar att festivalen genererar stora pengar för näringslivet i Uppsala och anser att kommunen borde stödja festivalen för att se till att den inte flyttar. Enligt kommunens egna beräkningar spenderar besökarna mellan 10 och 15 miljoner kronor under festivalen.

-Det är inte helt omöjligt att kommunen kan ge mer stöd, men jag kan inte säga ja eller nej till det här och nu. Det måste beredas i kommunen, säger kommunalrådet Mohamad Hassan (FP) till "Mitt i musiken".
Av: TT Spektra

Kommentarer till artikeln
Vilket jäkla resonemang...
Mats Lundberg...

Jag tycker att kommunen och en klick konservativa fördomsfulla människor motarbetat kommunen bra länge nu. JAG älskar Uppsala egentligen eftersom det är min hemstad men i det här fallet hoppas jag att Uppsala förlorar festivalen. Jag åker gärna till ett annat ställe och njuter, med min familj och vänner, till den underbara musiken och underhållningen som URF bjuder på.

Så kan ni betongrövar njuta sen när det är tillbaka till hur det var förr när Uppsala bara kunde erbjuda fylleslags-tillställningar a la Valborg. Ha det så kul!

Vilken annan kommun? Ja.... du får väl se...

Gabriella Lobos Gustafsson, 19 aug 2011 kl 8:33
Vilka kommuner?
Vore intressant att få vilka kommuner det är? Innan kommunen skjuter till pengar. Finns kommunerna?
Mats Lundberg, 17 aug 2011 kl 14:54
schlager-em 2012
syc265a0.jpg?1337893866211_
Sveriges Loreen framför bidraget Euphoria under den andra semifinalen i Eurovision Song Contest 
Loreen under den andra semifinalen i Eurovision Song Contest 

Final utan toppinsats av Loreen

 


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »