Publicerad: 2011-12-21 00:00
Läs upp

Alla som kan bör få arbeta

Sverige står inför en demografisk utmaning. De närmaste decennierna kommer ungdomsgrupperna att vara mindre än pensionärsgrupperna. Färre ska försörja fler framöver. Det kommer i sin tur att sätta press på välfärdssamhället. Skatteintäkterna kommer helt enkelt inte att räcka till allt och alla, om man inte får fler i arbete.

Utmaningarna handlar dock inte bara om välfärden. De stora pensionsavgångarna har redan orsakat arbetskraftsbrist inom vissa yrkesgrupper, vilket ställer till problem för enskilda arbetsgivare. Ett av många sätt att lösa dilemmat är lika gammalt som beprövat – arbetskraftsinvandring. Den har tjänat Sverige väl från 1500-talets vallonska smeder till 2000-talets läkarimport.

I slutet av 2008 genomfördes en reform av regelverket kring arbetskraftsinvandringen. I måndags presenterade OECD en utvärdering av reformen. Man konstaterar att Sverige tycks ha fått det öppnaste systemet för arbetskraftsinvandring av alla OECD-länder. I huvudsak har reformen fungerat bra. Inom vissa branscher har man fått ett relativt stort tillskott av arbetskraft, men totalt sett har det inte skett någon större ökning i inflödet av arbetskraft.

Men även om det mesta fungerar bra finns det ändå tendenser, som enligt OECD bör vara en källa till oro. Bland annat ökar rekryteringen till lågkvalificerade yrken där det inte finns någon arbetskraftsbrist. Man pekar också på behovet av uppföljning. Det bör kontrolleras att den arbetssökande verkligen får den lön och de villkor som utlovades vid anställningstillfället. I båda dessa fall finns skäl att skärpa reglerna.

I andra fall är de nuvarande reglerna alltför restriktiva. Det rör framför allt internationella studenter, som måste ha ett arbete innan de avslutat sina studier för att få stanna. Detta krav har lett till att många studenter har tagit arbeten som inte motsvarar deras kvalifikationer, vilket både missgynnar dem själva och samhället i stort.

Det som inte fungerar så väl som det är tänkt bör rättas till så fort som möjligt. Men själva intentionen med reformen – att vi ska vara generösa mot dem som vill komma hit och arbeta är rätt. Sverige är ett litet land med ett udda språk och höga skatter. Det är ingalunda självklart att de arbetssökande väljer Sverige i första hand. Vår styrka är dock att vi kan erbjuda generösa regler och justa arbetsvillkor. Det ska vi utnyttja.



Inställda tåg. Varje vinter blir det stopp i tågtrafiken. Inte sällan beror stoppen på växlar som slutat att fungera på grund av snö och is. Bild: ANDERS WIKLUND/SCANPIX
Foto: ANDERS WIKLUND/SCANPIXInställda tåg. Varje vinter blir det stopp i tågtrafiken. Inte sällan beror stoppen på växlar som slutat att fungera på grund av snö och is.

Åren går och tågen står

Bild: Tomas Lundin
Foto: Tomas Lundin

Sämre tider. Den ekonomiska prognosen för 2012 har försämrats, vilket kommer att resultera i nya besparingsprogram på Akademiska sjukhuset.

Våga ta tag i problemen

Kontakta redaktionen

Skicka e-post till ledare@unt.se


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »