Publicerad: 2010-07-08 00:00
Läs upp

Bra analys, svaga förslag

Socialdemokraternas ekonomiska seminarium i Visby har länge varit ett av Almedalens mest prestigefyllda arrangemang. År efter år fyller partiets ekonomiska talesperson den stora aulan i Visbys konferenscentrum. Men frågan är hur länge till? Det är nämligen få andra Almedalsseminarier som är så förutsägbara som Socialdemokraternas stora prestigeprojekt.

Läs mer: Karl Rydå

Inte ens om Thomas Östros så får axla rollen som finansminister lär det gå att behålla åhörarskaror särskilt många år till. För varför ska de som inte redan är inbitna socialdemokrater egentligen vika två timmar av sin sommardag när hela Visby badar i sol utanför konferensanläggningens luftkonditionerade kammare?

Analysen av det ekonomiska läget är det inget fel på. Men politikern Thomas Östros klarar inte av att dra några hållbara slutsatser av ekonomen Thomas Östros sakliga analyser. Det råder ingen tvekan om att den stora utmaningen för den regering som tillträder i höst – oavsett vilken det nu blir – är att få tillbaka de jobb som gick förlorade under finanskrisen – och att skapa ytterligare jobb i privat sektor. Det är heller inte kontroversiellt att konstatera det skadliga i att så många svenskar är långtidsarbetslösa. Enligt Roger Mörtvik från TCO är ungefär en tredjedel av de arbetslösa långtidsarbetslösa.

Men här någonstans slutar de rödgröna att lyssna (och för all del även Alliansen). I stället för att fråga sig vilka systemfel som ligger bakom detta, väljer man att låtsas som att allt är frid och fröjd på arbetsmarknaden, samtidigt som man alltså kritiserar utvecklingen. Logiken är inte glasklar. Och åtgärderna blir därefter.

Det går inte att komma ifrån att den svenska arbetsmarknaden fortfarande till del fungerar mycket dåligt, att den är orörlig. Det går inte heller att komma ifrån att det är detta som håller stora grupper borta från arbetsmarknaden och att detta bromsar sysselsättningens återhämtning. Men det vill inte Thomas Östros se. I stället är det satsning på utbildning, arbetsmarknadsåtgärder och statligt riskkapital som ska ge vändningen.

Thomas Östros vet säkert att balansera en budget. Han verkar även veta vad som krävs för att skapa tillväxt. Det går dock inte att sätta ett likhetstecken mellan tillväxt och fler jobb. Utan en rörligare arbetsmarknad uteblir jobben, men det vägrar Östros att se. Med en sådan enögdhet tröttnar snart både väljare och seminarieåhörare.



Inställda tåg. Varje vinter blir det stopp i tågtrafiken. Inte sällan beror stoppen på växlar som slutat att fungera på grund av snö och is. Bild: ANDERS WIKLUND/SCANPIX
Foto: ANDERS WIKLUND/SCANPIXInställda tåg. Varje vinter blir det stopp i tågtrafiken. Inte sällan beror stoppen på växlar som slutat att fungera på grund av snö och is.

Åren går och tågen står

Bild: Tomas Lundin
Foto: Tomas Lundin

Sämre tider. Den ekonomiska prognosen för 2012 har försämrats, vilket kommer att resultera i nya besparingsprogram på Akademiska sjukhuset.

Våga ta tag i problemen

Kontakta redaktionen

Skicka e-post till ledare@unt.se