Publicerad: 2010-02-19 00:00, senaste uppdaterad: 2010-03-30 10:03
Läs upp
Laddar...

En politisk pamflett

Alliansens Sverige är kallt med enorma klyftor. I boken Bokslut Reinfeldt följer författarna Christer Persson, Stefan Carlén och Daniel Suhonen upp Åtta år med Reinfeldt från 2006. Då handlade det om ondskefulla planer som skulle sättas i verket. Nu handlar det om att nedmonteringen av välfärdssamhället slutligen har lyckats.
Läs mer: Johan Rudström
Författarna döljer förstås inte att de är vänstersympasitörer. Syftet har varit att kritiskt granska Moderaterna och dess partiledare, vad "de nya moderaterna" velat åstadkomma och vad man faktiskt åstadkommit. Med de föresatserna har man skapat "en lågmäld, oumbärlig faktabok för alla", enligt debattforumet Dagens Arena.

Men hur var det nu med fakta? Enligt boken har Alliansregeringen på tre och ett halvt år lyckats avskaffa arbetsrätten och montera ned välfärdssamhället samtidigt som man genomfört massiva skattesänkningar. Om det verkligen vore så skulle omvälvningen sakna motstycke i den demokratiska historien. Men dessbättre stämmer det inte.
Det är i och för sig riktigt att jobbskatteavdraget gett rejäla skattesänkningar. En läkare har fått sin skatt sänkt med tre procentenheter, ett vårdbiträde med nästan sju. Men det stämmer också att värnskatten för de högsta inkomsterna har behållits och att Sverige fortfarande har världens näst högsta skattetryck.

En stor del av effekterna i boken uppnås genom att författarna blandar ihop finanskrisens härjningar med regeringens politik. Det är klart att många fler är arbetslösa och utsatta nu än för tre år sedan. Men för de flesta är det också uppenbart att det inte är regeringen som ligger bakom.
Författarna väljer också att blunda för att vissa förändringar, som "privatiseringen" av vården och skolan, är processer som påbörjats långt före den nuvarande regeringens tid, med lyckat resultat. Kampen mot sjukskrivningarna inleddes även den under tidigare regeringar.

En poäng i boken är att förändringarna i a-kassan sedan 2006 lämnar en del i övrigt att önska. Författarna väljer dock, genom att blanda ihop a-kasse- och fackavgifterna, att se den politiken som ett sätt att försvaga och på sikt undanröja fackföreningarna. Inte så konstigt, kanske, då Stefan Carlén är förbundsekonom på Handelsanställdas förbund.
Mycket av det Persson, Carlén och Suhonen rasar mot kommer att bestå om Alliansen förlorar nästa val. Men något Bokslut Sahlin lär de aldrig skriva.


Inställda tåg. Varje vinter blir det stopp i tågtrafiken. Inte sällan beror stoppen på växlar som slutat att fungera på grund av snö och is. Bild: ANDERS WIKLUND/SCANPIX
Foto: ANDERS WIKLUND/SCANPIXInställda tåg. Varje vinter blir det stopp i tågtrafiken. Inte sällan beror stoppen på växlar som slutat att fungera på grund av snö och is.

Åren går och tågen står

Bild: Tomas Lundin
Foto: Tomas Lundin

Sämre tider. Den ekonomiska prognosen för 2012 har försämrats, vilket kommer att resultera i nya besparingsprogram på Akademiska sjukhuset.

Våga ta tag i problemen

Kontakta redaktionen

Skicka e-post till ledare@unt.se


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »