Publicerad: 2010-03-31 00:01, senaste uppdaterad: 2010-03-31 14:03
Läs upp
Laddar...

Farväl till mitten?

Det är tur för Miljöpartiet att det har Maria Wetterstrand. Hon personifierar bilden av det nya Miljöpartiet, ett parti för storstadens livsstilsliberaler, för dem som inte ser någon motsättning mellan att handla ekologiskt och bry sig om en snygg förpackning. Men partiets politik lever inte alltid upp till det som dess språkrör så framgångsrikt utstrålar.
Läs mer: Karl Rydå
Att Miljöpartiets partiprogram innehåller både den ena och den andra lustigheten är ingen hemlighet - men heller inte särskilt viktigt. Det är efter ställningstaganden i aktuella sakfrågor som politiska partier och dess företrädare främst bör bedömas. Partiprogrammet anger ramen, resten av politiken präglas av förhandlingar och vad som sker i omvärlden.

Det förslag till valmanifest som Miljöpartiet presenterade i går bör dock tas på allvar, späckat som det är av konkreta förslag. Tyvärr för Miljöpartiet rimmar många av förslagen illa med den bild av partiet Maria Wetterstrand försöker förmedla. I förra årets EU-val kallade sig en tredjedel av Miljöpartiets väljare höger eller mitten. De kommer säkert att uppskatta kraven på sänkta arbetsgivaravgifter för småföretagare och motståndet mot integritetskränkande lagstiftning, men ett återinfört friår är ingenting som får dem att hoppa högt av glädje.
Kanske är det Folkpartiets och Centerns smala lycka att konkurrenten på andra sidan blockgränsen valt att samarbeta med både Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Miljöpartiet skulle kunna etablera sig som ett starkt mittenparti. Det visar både delar av deras politik och vilka dess sympatisörer är. Men det gäller inte så länge partiet är en del av oppositionens regeringsalternativ.
Varken Maria Wetterstrand, Mikaela Valtersson (riksdagsledamoten och ekonomisk-politiske talespersonen som ibland låter mer som en folkpartist än en miljöpartist) eller fluffiga formuleringar på de största tidningarnas debattavdelningar kan ändra faktum: sedan det rödgröna regeringsalternativet formerades har Miljöpartiet tagit flera kliv vänsterut.

Förutom nygamla krav om friår har partiet ställt sig på samma sida som S och V i synen på arbetsrätten och domen i det uppmärksammade Vaxholmsmålet. Den tidigare så positiva synen på friskolor har också den blivit betydligt njuggare. Valmanifestet gör ingenting för att revidera den bilden.
Med en sådan politik vinner man inga mittenväljare. I längden kan nog inte ens Maria Wetterstrand ändra på det.
Av: Karl Rydå Ledarskribent

Inställda tåg. Varje vinter blir det stopp i tågtrafiken. Inte sällan beror stoppen på växlar som slutat att fungera på grund av snö och is. Bild: ANDERS WIKLUND/SCANPIX
Foto: ANDERS WIKLUND/SCANPIXInställda tåg. Varje vinter blir det stopp i tågtrafiken. Inte sällan beror stoppen på växlar som slutat att fungera på grund av snö och is.

Åren går och tågen står

Bild: Tomas Lundin
Foto: Tomas Lundin

Sämre tider. Den ekonomiska prognosen för 2012 har försämrats, vilket kommer att resultera i nya besparingsprogram på Akademiska sjukhuset.

Våga ta tag i problemen

Kontakta redaktionen

Skicka e-post till ledare@unt.se