Publicerad: 2009-08-14 00:00, senaste uppdaterad: 2010-04-13 23:04
Läs upp

Inte vilka ­åsikter som helst

Läs mer: Maria Ripenberg
Det är inte många som så grundligt varudeklarerat sig som nazisten och Förintelseförnekaren Ahmed Rami. Han har aldrig hymlat. 1987 startade han närradiokanalen Radio Islam, officiellt tillägnad "det palestinska folkets frihetskamp", men som enbart var en plattform för anti­judisk och ­nazistisk propaganda. Här förekom till ­exempel högläsning ur Hitlers Mein Kampf, och "en ny Hitler" välkomnades.

Rami lanserade förfalskningen Sions vises protokoll som bevis för planer på en internationell judisk sammansvärjning som kontrollerar finansväsende, medier, politiska partier med mera i västvärlden.

1990 dömdes Rami för hets mot folkgrupp till sex månaders fängelse. På Radio ­islams hemsida kan man dock alltjämt ta del av samma anti­judiska propaganda, inklusive ett "uppslagsverk" med namn på judar och "judevänliga" personer i Sverige. Ramis inblandning i sajten, som finns översatt till 36 språk, är dock oklar.

I tv-intervjuer gjorda av Hizbollah samt av Uppsalabon ­Mohamed Omar upprepar Rami sitt budskap om de ­"psykiskt sjuka" judarna som "ockuperar hela världen".

Men detta räcker uppenbarligen inte. I ett utslag av moralisk medvetslöshet gavs Ahmed Rami en totalt oförtjänt legitimitet när han i maj i år inbjöds att debattera yttrandefrihet vid Linköpings universitet. Ordföranden i dess utrikespolitiska förening, Tamuz ­Hidir, försvarade valet med att Rami "kanske enligt vissa gått för långt" men "ändå varit där", och enligt debattledaren Emre Güngör dömdes Rami för att ha yttrat sig i "vissa frågor" som "anses vara" hets mot folkgrupp. Deras uttalanden förringar. Men, som Uppsalaförfattaren Ola Larsmo sagt, man kan inte jämföra den typ av åsikt som Rami framför med vilken åsikt som helst - för det är det inte!

Men Hidir och Güngör trivialiserar i stället Ramis brott i nästan radioislamsk anda. Enligt sajten dömdes ju Rami för att judarna "ropar efter polisen" så fort de blir motsagda i debatten.

Norrköpings Tidningar visade dessutom en oförsvarligt okritisk hållning, då man bland annat kallade Rami "ett av de största namnen bland debattörerna i fråga om yttrandefrihet".

Att Mohamed Omar nu anlitat Ahmed Rami som huvudföreläsare i en studiecirkel väcker knappast förvåning. Men då Hyresgästföreningen hyr ut den lokal där Rami föreläser om Israels makt i Sverige, kan man bara konstatera att även tydliga varudeklarationer måste läsas upp. Om och om igen.


Inställda tåg. Varje vinter blir det stopp i tågtrafiken. Inte sällan beror stoppen på växlar som slutat att fungera på grund av snö och is. Bild: ANDERS WIKLUND/SCANPIX
Foto: ANDERS WIKLUND/SCANPIXInställda tåg. Varje vinter blir det stopp i tågtrafiken. Inte sällan beror stoppen på växlar som slutat att fungera på grund av snö och is.

Åren går och tågen står

Bild: Tomas Lundin
Foto: Tomas Lundin

Sämre tider. Den ekonomiska prognosen för 2012 har försämrats, vilket kommer att resultera i nya besparingsprogram på Akademiska sjukhuset.

Våga ta tag i problemen

Kontakta redaktionen

Skicka e-post till ledare@unt.se


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »