Publicerad: 2010-05-05 00:00
Situationen var densamma år efter år och förutsättningarna för att ta sig tillbaka ut på arbetsmarknaden allt sämre.
Detta har de två senaste regeringarna försökt råda bot på. Förändringen står på tre ben:
* En myndighet (Försäkringskassan) som sjukskriver genom en verklig prövning av arbetsförmågan.
* Ett tydligt fokus på tidig rehabilitering. Att man blir "sjuk av att vara sjukskriven" var en av lärdomarna från tiden med massjukskrivningar.
* Tydliga tidsgränser och en bortre parentes i sjukförsäkringen.
Om de rödgröna vinner valet slår man nu undan det tredje benet, den bortre gränsen. Man gör det mot bättre vetande, men har förstås inget val då man gång på gång kallat tidsgränsen för en stupstock. Visserligen ska en utredning utforma den nya försäkringen. Men direktiven till denna kommer inte, som för den gamla S-regeringen, att lämna något utrymme för att behålla gränsen.
Försäkringskassans experter har varnat för att det tar tio år att komma på rätt köl igen vid en återgång till det gamla systemet. Och många av de sjukskrivna, de kommer aldrig tillbaka igen.
Av: Johan Rudström Ledarskribent