Publicerad: 2009-10-09 00:01, senaste uppdaterad: 2010-05-10 14:05
Det är lite med SJ som med den danska ölen Tuborg. En klassisk reklamslogan för den senare löd ju"Hvornår smager en Tuborg bedst? Hver gang". Och när är en SJ-resa som skumpigast och mest försenad? Ja, som rutinerad pendlare frestas jag säga - hvergang!
Alla förseningar är förstås inte SJ:s fel. Tågoperatören kan inte lastas för signalsystem som klappar ihop och en underdimensionerad spårkapacitet. Men alla de förseningar som beror på trasiga vagnar och lok, på bromsar som slutar fungera och avsaknad av personal måste SJ ta på sig ansvaret för.
Fram till nu har det inte funnits något tryck på SJ att förändras. Så fungerar ju ett monopol. Men om ett år tar det slut. Då avregleras monopolet. Till dem som vill slå sig in på marknaden sällar sig nu tyska Deutsche Bahn. Det statsägda tyska företaget vill expandera - och då är Sverige ett naturligt val.
Enligt företagets Sverigeansvariga ska man konkurrera genom punktlighet och moderna tåg, inte främst pris. Att åka tåg i Tyskland är nämligen inte särskilt billigt, däremot får man både komfort och punktlighet för pengarna.
Å andra sidan är ju inte heller SJ känt för sina billiga biljetter. Tvärtom är det oftast dyrare att ta tåget än att flyga, och bemötandet när tågen är försenade och inställda - ofta av en så banal anledning som normalt, svenskt höst- eller vinterväder - lämnar mycket att önska. Deutsche Bahns eventuella inträde på den svenska marknaden är ett utmärkt tillfälle för SJ att skärpa till sig. Om inte för att det borde höra till vanlig hyfs, så för att inte bli av med värdefulla kunder.
När oppositionen motsätter sig avregleringen undrar jag ofta om de, trots att de ständigt bedyrar sin tågkärlek, har rest särskilt mycket med SJ. För inte kan de motsätta sig samma utveckling av tågtrafiken som följde avregleringen av inrikesflyget och de lokala taximonopolen? Steget behöver inte heller bli lika stort som de tycks tro, betydande avregleringar av transportmarknaden har redan skett.
Visst kommer det att finnas barnsjukdomar, men när väl tågen rullar ofta och i tid mellan Uppsala och Stockholm, kommer dagens monopol att kännas lika avlägset som gårdagens taxi- och flygmonopol. Och det kommer inte att spela någon roll om det är SJ eller Deutsche Bahn som kör.
För när ska det egentligen vara en fröjd att ta tåget? Jo, utan att säga vare sig det ena eller andra om Tuborg, hvergang förstås.