Publicerad: 2009-11-11 00:01, senaste uppdaterad: 2010-04-01 09:04
Läs upp

Om kommunisterna och murens fall

Läs mer: Håkan Holmberg
Till de skribenter som alltjämt tycks beklaga Berlinmurens fall hör inte bara DN:s Stefan Jonsson (se ledarsidan i går) utan också Aftonbladets kulturchef Åsa Linderborg. Till hennes heder må sägas att hon inte försöker dölja sina sympatier, fram till 1989, för det system som då påtvingats halva Europa.
Men det gör bara resten av hennes artikel i måndags desto mer surrealistisk. I en passage där mindre tilltalande sidor av politiken i länder som Sverige framställs som lika förtryckande som kommunismen i Östtyskland finns bland annat meningen "Historien lär oss att liberalerna bara är liberaler när det finns en stark vänster som pressar dem till det."

Som disputerad historiker (avhandlingen Socialdemokraterna skriver historia, 2001) vet Linderborg att liberaler och socialdemokrater fram till segern kring 1920 ledde kampen för allmän rösträtt utan att kommunistpartiet ens existerade. Men som skribent på Aftonbladets kultursida är hon uppenbarligen i stånd att förneka att Karl Staaff och andra ens existerat.
Själv erinrar sig Linderborg sin tid i Kommunistisk Ungdom (Vänsterpartiets ungdomsförbund) på 1980-talet. Detta förbund vägrade i enlighet med förbundsstyrelsebeslut att ha några som helst kontakter med oppositionen i öst. Liberaler och socialdemokrater stödde vid samma tid aktivt Solidaritet och motsvarande rörelser.
Detta apropå Linderborgs fantasier om press från "en stark vänster".
Håkan Holmberg
politisk chefredaktör


Inställda tåg. Varje vinter blir det stopp i tågtrafiken. Inte sällan beror stoppen på växlar som slutat att fungera på grund av snö och is. Bild: ANDERS WIKLUND/SCANPIX
Foto: ANDERS WIKLUND/SCANPIXInställda tåg. Varje vinter blir det stopp i tågtrafiken. Inte sällan beror stoppen på växlar som slutat att fungera på grund av snö och is.

Åren går och tågen står

Bild: Tomas Lundin
Foto: Tomas Lundin

Sämre tider. Den ekonomiska prognosen för 2012 har försämrats, vilket kommer att resultera i nya besparingsprogram på Akademiska sjukhuset.

Våga ta tag i problemen

Kontakta redaktionen

Skicka e-post till ledare@unt.se


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »