Publicerad: 2010-10-29 00:00
Affären Arkelsten handlar delvis om ett gränsdragningsproblem för riksdagsledamöternas resor. I vilken utsträckning kan dessa betalas av företag eller intresseorganisationer utan att förtroendet påverkas?
Den diskussionen kommer att fortsätta, oavsett vad åklagaren säger om Shell, RFSU och Forum för energi i fallet Sofia Arkelsten, vilket är bra.
Mer anmärkningsvärt är att hon tycks ha trott att det går att förena ett styrelseuppdrag i ett börsbolag (Sweco) med riksdagsuppdraget. Det borde vara självklart att man inte kan sitta i utskott och behandla lagförslag samtidigt som man representerar ett företag som verkar inom samma lagstiftning. Det är bara en tidsfråga innan väljarnas intresse krockar med aktieägarnas.
Utrikesminister Carl Bildt (M) kallar på sin blogg kritiken för löjlig. Han tycker att politikers erfarenheter från näringslivet berikar politiken och det har han rätt i. Konflikten uppstår när man har båda uppdragen samtidigt. Det fick Bildt själv erfara hösten 2006 när han tvingades lämna bland annat Lundin Petroleums styrelse. Kanske är han fortfarande sur över detta?