Publicerad: 2011-12-07 00:00
Läs upp

Undantagskorv i Örsundsbro

Det handlar inte om två kronor mer för korven i idrottshallen på lördagen. Det handlar över huvud taget inte om pengar, utan om att få folk att engagera sig i barn- och ungdomsidrotten. Det omfattande ideella föreningslivet är unikt för Sverige och ett fåtal andra EU-länder som måste beviljas ett undantag och slippa betala moms. ”Vi ska driva detta ända in i kaklet”, sade finansminister Anders Borg (M) i våras.

Läs mer: Johan Rudström

Men efter drygt ett halvår har argumenten inte alls bitit på EU-kommissionen. Antingen blir alla småföretag och ideella föreningar momsbefriade, eller inga. Det ska vara lika för alla i hela EU, bland annat av konkurrensskäl, heter det.

Redan vid 07.30-tiden på lördag tänds lamporna i sporthallen i, säg, Örsundsbro, Björklinge eller Storvreta. I ett hål i väggen dukas det upp godis, mackor, saft och kaffe. Korven med tillbehör förbereds. Detta krävs för att hålla igång arrangemanget då hundratals barn och ungdomar ska spela innebandy hela dagen. Ledare, domare och publik vill också ha sitt. Om inget annat hjälper får regeringen bjuda hit Barroso och EU-kommissionen så att de med egna ögon kan se att detta inte konkurrerar med motsvarande verksamhet i andra länder.

Klubben tar intäkterna från försäljningen och kan därmed hålla nere medlemsavgifterna. Det är bra då fler har råd att låta barnen hålla på med aktiviteter. Men den allra viktigaste effekten av momsbefrielsen är att det blir enklare för föreningarna. Därmed går det att få någon förälder att ställa upp som kassör ännu en säsong. Därmed kan också ett stort antal barn och unga få röra på sig i stället för att ägna sig åt stillasittande aktiviteter.

Sverige har många undantag från EU-direktiv, till exempel det som säger att marmelad får kokas på andra bär och frukter än citrusfrukter. Föreningarna borde ha goda utsikter att lyckas lika bra som plommonlobbyn har gjort. Men man vet aldrig.

Hittills har regeringens taktik mest varit att avvakta, i hopp om att fördröja hela processen. Men när man stöter på hårdnackat motstånd (kommissionen har inlett ett så kallat överträdelseärende om Sveriges sätt att hantera föreningsmomsen) är det dags att börja tänka annorlunda.

Det ideella föreningslivet (idrott såväl som annat) är helt enkelt en grundpelare i det svenska samhället. Detta måste slås fast en gång för alla. Och Anders Borg är lämpligen den som ska se till att lysrören fortsätter att lysa i Örsundsbro.



Inställda tåg. Varje vinter blir det stopp i tågtrafiken. Inte sällan beror stoppen på växlar som slutat att fungera på grund av snö och is. Bild: ANDERS WIKLUND/SCANPIX
Foto: ANDERS WIKLUND/SCANPIXInställda tåg. Varje vinter blir det stopp i tågtrafiken. Inte sällan beror stoppen på växlar som slutat att fungera på grund av snö och is.

Åren går och tågen står

Bild: Tomas Lundin
Foto: Tomas Lundin

Sämre tider. Den ekonomiska prognosen för 2012 har försämrats, vilket kommer att resultera i nya besparingsprogram på Akademiska sjukhuset.

Våga ta tag i problemen

Kontakta redaktionen

Skicka e-post till ledare@unt.se