Publicerad: 2010-04-22 00:00, senaste uppdaterad: 2010-04-30 11:04
Läs upp

Uppriktigt sagt - om studieavgifter

Precis som förväntat var indignationen från rödgrönt håll stor när riksdagen i går debatterade införandet av studieavgifter för utländska studenter vid svenska lärosäten.

Och, också precis som förväntat, så stod indignationen knappast i paritet med effekterna av det förslag som diskuterades.

Läs mer: Karl Rydå

För om man för stunden tar av sig de partipolitiska glasögonen och betraktar förslaget är det ju i högsta grad rimligt. Med glasögonen av blir det också mycket tydligt vad förslaget absolut inte är - ett första steg mot att avgiftsbelägga högre studier för inhemska studenter. Att som regeringen lägga fram en proposition om studieavgifter för utländska studenter handlar om att höja utbildningens kvalitet och att det är just denna som ska locka studenter från hela världen, inte att det är avgiftsfritt. Det var också därför som Thomas Östros, på den tiden Socialdemokraterna innehade regeringsmakten, också var positiv till avgifter av detta slag.

Därför blir invändningarna mot nyordningen därefter - påfallande enkla. Studieavgifter säga vara orättvisa, diskriminerande och, som sagt, ett första steg mot avgifter för svenska studenter. Men vad det handlar om är att svenska lärosäten ska konkurrera med kvalitet, inte genom att vara västvärldens lågbudgetalternativ. Och med ett generöst stipendiesystem i botten kan ju även de från fattigare förhållanden studera i Sverige.

Upprördheten från motståndarna är kanske inte spelad, men den är likafullt svår att förstå.

Av: Karl Rydå Ledarskribent

Inställda tåg. Varje vinter blir det stopp i tågtrafiken. Inte sällan beror stoppen på växlar som slutat att fungera på grund av snö och is. Bild: ANDERS WIKLUND/SCANPIX
Foto: ANDERS WIKLUND/SCANPIXInställda tåg. Varje vinter blir det stopp i tågtrafiken. Inte sällan beror stoppen på växlar som slutat att fungera på grund av snö och is.

Åren går och tågen står

Bild: Tomas Lundin
Foto: Tomas Lundin

Sämre tider. Den ekonomiska prognosen för 2012 har försämrats, vilket kommer att resultera i nya besparingsprogram på Akademiska sjukhuset.

Våga ta tag i problemen

Kontakta redaktionen

Skicka e-post till ledare@unt.se


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »