Torsk med fräscha tillbehör

Ugnsrostade grönsaker och en pigg äppelsallad bidrar med konsistens och fräschör till denna klassiker som annars brukar serveras med kokta tillbehör. Valet av grönsaker till fisken är inte så noga, utan välj det som finns till hands.

Ugnsrostade grönsaker och en pigg äppelsallad bidrar med konsistens och fräschör till denna klassiker som annars brukar serveras med kokta tillbehör. Valet av grönsaker till fisken är inte så noga, utan välj det som finns till hands.  Recept & Foto: Sandra Gunnarsson.

Ugnsrostade grönsaker och en pigg äppelsallad bidrar med konsistens och fräschör till denna klassiker som annars brukar serveras med kokta tillbehör. Valet av grönsaker till fisken är inte så noga, utan välj det som finns till hands. Recept & Foto: Sandra Gunnarsson.

Foto:

Helgreceptet2016-10-21 05:00

4 port
Tid: 50 min

600 g torskfilé
2 kg blandade rötter, t.ex. morötter, palsternacka, persiljerot
3 msk honung
4 ägg
2 msk smör
2 msk mjölk
3 dl mjölk
1 dl grädde
1 fiskbuljongtärning
2 äpplen
1 kruka krasse
1 salladslök
½ msk citronsaft
2 msk olivolja

1. Sätt ugnen på 200 grader. Skala och skär rötterna i lika stora bitar. Salta och peppra. Blanda samman med honung och olivolja/smör. Låt steka i ugn tills rötterna fått färg och är mjuka.
2. Koka äggen i 9 min. Spola kallt.
3. Smält smöret i en kastrull, tillsätt mjölet och låt fräsa en kort stund. Tillsätt mjölken, lite i taget under konstant omrörning med visp. Blanda ner resterande mjölk, grädde och buljongtärning. Låt puttra på medelvärme ca 10 min.
4. Salta och peppra fisken. Toppa med smör och lägg i en smord ugnsfast form. Sänk värmen i ugnen till 150 grader, ställ in fisken och låt baka ca 20 min.
5. Skär äpplena och salladslöken i tunna skivor. Hacka krassen. Blanda med citronsaft och olivolja. Smaka av med salt och peppar.
6. Hacka äggen. Rör ner i såsen, smaka av med salt och peppar.

Recept & Foto: Sandra Gunnarsson

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!