Publicerad: 2008-06-11 00:01, senaste uppdaterad: 2010-04-07 13:04
Läs upp
Laddar...

Nissan GT-R

RECENSION: Billigt! Ja, det är faktiskt så, 724 000 kronor är riktigt billigt med tanke på vilken sportbil du får i Nissan GT-R.

FAKTA

Ekonomi: Det är mycket pengar men det är svårt att få mer sportbil för pengarna.
Säkerhet: Förmodligen bra, körsäkerheten är i toppklass.
Komfort: Långt ifrån stenhård, bekväm för en sportbil.
Miljö: Avancerad motorteknik betyder förmodligen hygglig förbrukning.
Pris: 724 000 kronor
Bränsleförbrukning: Ingen uppgift
Utsläpp CO2: Ingen uppgift
Motor: 6-cylindrig motor med dubbelturbo, 2 719 cm3, dubbla överliggande kamaxlar och fyra ventiler per cylinder. Effekt 480 hk (358 kW) vid 6 400 varv/min, vridmoment 588 Nm från 3200 till 5200 varv/min. Toppfart 310 km/tim, acceleration 0-100 km/tim 3,4 sekunder.
Chassi: Fyrhjulsdriven. Framhjulsupphängning med triangellänkar, flerlänkad bakaxel med ställbar stålfjädring, kuggstångsstyrning med elektrohydraulisk servo, skivbromsar fram och bak. ABS. Antisladd.
Mått och vikter: Längd 466, bredd 190, höjd 137 cm, axelavstånd 278 cm. Tjänstevikt ca 1800 kg.
Konkurrenter i klassen: Porsche 911 Turbo, Ferrari 430, Lamborghini Gallardo.



Läs mer: + Biltester

En fyrhjulsdriven högteknologisk dräpare som kör ifrån mer än dubbelt så dyra sportbilar. Inte undra på att bilen är slutsåld långt innan den börjat säljas.
Inte en enda person ur den ganska luttrade motorjournalistkåren kliver ur nya Nissan GT-R utan ett leende på läpparna efter några varv på racerbanan Estoril utanför Lissabon i Portugal.
Att GT-R skulle vara bra hade vi nog alla trott men ingen var beredd på att bilen var så bra. Ett exempel på bilens duglighet som sportbil är att den satte hastighetsrekord på racerbanornas racerbana Nürburgring förra året. Bilen slog ständiga rekordhållaren Porsches rekord. Porsche kontrade med nya GT2, en best med över 500 hästkrafter, betydligt lättare än GT-R och en prislapp på över två miljoner kronor.
Så Nissan åkte tillbaka i våras och slog det rekordet också, på vanliga gatdäck kördes bilen runt den nästan 2,3 mil långa banan på 7,29 minuter. Vansinnigt snabbt och det räcker inte bara med en stark motor för att köra så fort runt Ringen.

Under huven sitter en V6:a som tack vare dubbelturbo ger 480 hästkrafter utan att kännas onödigt spetsig på toppen. Två små turboaggregat snurrar i gång snabbare än ett stort och ger mer effekt på låga varv. Därför ger också motorn rejäla 588 Newtonmeter i vridmoment redan vid sportbilsmässigt låga 3 200 varv per minut.
För bästa viktfördelning sitter motorn fram och växellådan bak. Bilen är i grunden bakhjuls-driven men så fort det behövs skickas kraft till framhjulen och fyrhjulsdriften som tillsammans med ett väldigt fint antisladdsystem gör bilen extremt snällkörd.
Sportbilar i den här klassen är ofta ganska råbarkade, stenhårda och svårkörda när det börjar gå fort, men inte Nissan GT-R.
Bilen är en aning understyrd, framhjulen tappar fästet, när det går fort i kurvorna men det blir aldrig för mycket och med gasen är det lätt att balansera bilen mellan under- och överstyrning. Trots att det känns lite mesigt kör jag med antisladdsystemet i mellanläget R-Mode. Då tillåter bilen en hel del sladdande men fångar mjukt upp när det börjar gå över styr.

Växellådan har precis som många andra bilar i dag dubbla kopplingar och automatik som gör att lådan kan växlas både behagligt automatiskt och snabbt via paddlarna bakom ratten. Nissan säger att växlingarna bara tar 0,2 sekunder och det stämmer säkert men det är bara siffror, viktigare är att växlingarna går så snabbt att man inte tänker på dem. I samma ögonblick som jag tar i paddlarna åker nästa växel i, oavsett om jag växlar upp eller ned.
Trots den överraskande höga vikten, tomvikten är 1 740 kilogram, känns GT-R väldigt lätt och nätt ute på banan. Bilen gör precis som föraren vill i alla situationer och sidogreppet är grymt! En anledning till det fina uppträdandet är det långa axelavståndet som gör köregenskaperna lite lugnare. Rejäl hjulbas gör också bilen bekvämare och de i tre lägen ställbara stötdämparna gör bilen riktigt bekväm.

Precis som Nissan säger så är det här en bil som kan användas året runt (även om vinterdäcken förmodligen blir hiskeligt dyra!) och även till bankörning.
Ett bevis på mångsidigheten är att de som körde bilen på förmiddagen i hällregn bara var marginellt långsammare än när jag provkör senare på en snudd på torr bana.
Mångsidigheten och det faktum att bilen faktiskt är riktigt billig har sålt slut på alla GT-R fram till 2010 och den som vill ha en egen gör bäst i att beställa en bums. Nissan GT-R ser fränare ut än Porsche 911, den är billigare och mycket snabbare, helt enkelt ett klipp för sportbilsfantasten!

Av: Johannes Collin / TT Spektra

motor
Bild: Björn Olsson
Foto: Björn Olsson 

VW Golf gör skäl för kvalitetsryktet

Bild: Rolf Gildenlöw
Foto: Rolf Gildenlöw 

Mégane i ny form

Bild: Rolf Gildenlow
Foto: Rolf Gildenlow 

Katt med klös

Bild: Rolf Gildenlow
Foto: Rolf Gildenlow 

Vinnande koncept

Bild: Rolf Gildenlöw/TT Spektra
Foto: Rolf Gildenlöw/TT Spektra 

Subaru Forester 2,0D X

Bild: Lennart Pettersson
Foto: Lennart Pettersson 

I sista stund!

Volvo V50 DRIVE

Bild: Rolf Gildenlöw
Foto: Rolf Gildenlöw 

Ny höjdare från Honda

Bild: Rolf Gildenlöw
Foto: Rolf Gildenlöw 

Kall japan för en sval marknad

Bild: Johannes Collin
Foto: Johannes Collin 

Ingen bil för vintertider

Bild: Ford
Foto: Ford 

En roligare Fiesta

Bild: Rolf Gildenlöw
Foto: Rolf Gildenlöw 

Qashqai vinner i längden

Bild: Johannes Collin
Foto: Johannes Collin 

En riktigt rymlig minibil

Bild: Rolf Gildenlöw
Foto: Rolf Gildenlöw 

En favorit i nya kläder

Tipsa Motorextra!

Hör av dig
till Mathias Rutegård
Tel: 018-478 12 58
E-post: mathias.rutegard@unt.se

Tipsa oss

Synpunkter, förslag eller tips?
Kontakta reportagechef Anna Martinengo
på motor@unt.se

 

bil-tester

Läs våra senaste bil-tester