Vapenamnestin, som Àr landsomfattande, innebÀr att tillstÄndspliktiga vapen kan lÀmnas in till polisen utan risk för straffpÄfölj trots att vapnen saknar erforderliga tillstÄnd. Amnestin omfattar ocksÄ ammunition.
â Vapenamnestin omfattar alla typer av vapen, allt frĂ„n pistoler och revolvrar till gevĂ€r â och skulle det vara nĂ„gon som har en kanon hemma sĂ„ gĂ„r den ocksĂ„ att lĂ€mna in. DĂ€remot gĂ„r det inte att lĂ€mna in sprĂ€ngmedel, sĂ€ger Olle Rehn, kommunpolis i Heby.
Boende i Heby kommun som vill lÀmna in vapen hÀnvisar Olle Rehn till polisstationerna i Sala, Uppsala och Tierp. Liknande vapenamnestier har utfÀrdats tidigare, och dÄ liksom nu, Àr huvudskÀlet att minska antalet illegala vapen i samhÀllet.
â Ofta rör det sig om gamla slĂ€ktvapen som legat i nĂ„gon gömma, men Ă€ven dessa riskerar ju att hamna i kriminella kretsar. I nĂ„got fall kan det ocksĂ„ vara en kriminell som bestĂ€mmer sig för att byta sida och som vill göra sig av med vapen, sĂ€ger Olle Rehn.