Han kan konsten att vika jeans – och fota

Han har 160 par jeans i garderoben och 30 000 följare pĂ„ Instagram. UNT har trĂ€ffat Josef Hansson.

Foto: Sven-Olof Ahlgren

Uppsala2017-03-10 13:20

En unik stil och en intressant mix av bilder frĂ„n hans resor, modelljobb, bröllop, mode och gatukonst. Det Ă€r vad ­Josef Hansson tror Ă€r förklaringen till att sĂ„ mĂ„nga följer hans konto pĂ„ det sociala mediet Instagram. I skrivande stund har han över 30 000 följare frĂ„n hela vĂ€rlden.

PÄ frÄgan vad hemligheten Àr för att fÄ sÄ mÄnga följare svarar han:

– Jag försöker skapa ett intressant flöde, och ser man det i helhet sĂ„ sticker det ut och blir lite annorlunda.

De flesta av bilderna pÄ hans konto Àr redigerade och ­fota­-de med systemkamera.­

Josef Hansson tÀnker vÀldigt mycket pÄ hur bilderna ska skapa en helhet och för honom Àr det viktigt hur stora­ och smÄ bilder Àr placerade i Instagram-flödet.

Han tror ocksÄ att antalet följare ökade nÀr andra stora konton började dela hans bilder i sina flöden och nÀr han började anvÀnda hashtags flitigt och taggade sina bilder med specifika ord för att fler skulle kunna hitta och se bilderna.

– Jag underskattade hashtags frĂ„n början, förstod inte att det var sĂ„ viktigt för synligheten.

FrĂ„n början var fotograferandet endast en hobby, men i dag Ă€r det en inkomstkĂ€lla dĂ€r han fĂ„r mĂ„nga förfrĂ„gningar om olika fotojobb via Instagram.

Men Uppsalaborna kanske frĂ€mst möter Josef Hansson utan kamera. HĂ€r har han blivit en jeansguru och mĂ„nga kanske kĂ€nner igen honom frĂ„n nĂ€r han i sitt jobb dag­ligen hjĂ€lper kunder i butiken Denim Library, ”Jeansbiblioteket”, i RĂ„dhuset.

Under sina tio Är i bransch­en har han mÀrkt att Upp­salabornas intresse för jeans har ökat.

– Kundernas frĂ„gor visar att de kan mycket och Ă€r intresserade av jeans och dess kvalitĂ©.

Han tror ocksÄ att med­vetenheten har ökat tack vare sociala medier.

– Jag har mĂ€rkt att sociala medier pĂ„verkar vĂ€ldigt mycket de frĂ„gor jag fĂ„r, mĂ„nga visar upp bilder pĂ„ olika modeller pĂ„ jeans som de sett pĂ„ Instagram och frĂ„gar om vi har dem.

Josef Hansson har alltid tyckt om jeans och han har nÀstan ett eget jeansbibliotek hemma i sin garderob. En gÄng i halvÄret tar han ut alla jeans ur garderoben och det hÀnder dÄ att han fÄr upp ögonen igen för ett gammalt par som glömts bort.

– Jag viker om alla par dĂ„.Jag gillar att ha ordning bland jeansen och jag har hittat ett bra sĂ€tt att vika dem sĂ„ att de inte tar allt för stor plats i garderoben.

Sist han rÀknade hade han 160 par och fler lÀr det bli.

– Jag fĂ„r plats med tio par till sedan Ă€r det fullt!

Fotnot: Hashtag, Àr en symbol (#) som anvÀnds för att tagga specifika ord och gör det enklare för andra att hitta dina bilder.

Tipsa oss!

UNT vill i serien ”Uppsalaprofilen” fĂ„nga upp Uppsalabor som gör nĂ„got för sin nĂ€rmaste omgivning. Det kan vara trĂ€naren i den lokala idrottsklubben, trotjĂ€naren inom hemtjĂ€nsten, den hjĂ€lpsamma brevbĂ€raren eller nĂ„gon helt annan. Tipsa gĂ€rna oss pĂ„ UNT med ett mejl till 72018@unt.se.

Personligt

Josef Hansson

Ålder: Fyller 41 Ă„r i sommar, men tillfrĂ„gad svarar han ­oftast ”forever 25”.

Familj: Mamma, pappa och lillasyster.

Bor: I norra Årsta.

Gör: Avdelning och inköpsansvarig pÄ Denim Library i RÄdhuset.

Intressen: Resa, foto­grafera, mat, tv-serier och ­Manchester United.

Det bÀsta med jeans: Att de Àr oerhört anvÀndbara och blir snyggare med ­tiden.

Om jag var kommunalrĂ„d i Uppsala skulle jag: Ta bort bussarna frĂ„n Stora Torget­ och göra det till ett mer ­levande torg med fontĂ€n i mitten, ute­serveringar likt ett ”plaza” som man ofta ser utomlands.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!