Publicerad: 2010-06-12 11:01, senaste uppdaterad: 2010-06-16 11:06
Läs upp

Fiskarfesten kan återuppstå

 

Fler än tusen anhängare anslöt sig till uppropet för att återuppliva fiskarfesten i Öregrund på mindre än tre dagar. Festen lades ner för fem år sedan efter ett beslut om att inte tillåta hemlagad strömming. Men de lagliga problem som satte stopp 2005 kan nu vara lösta.

Det var fem år sedan fiskarfesten i Öregrund hölls senast. Nya regler som förbjöd hemmatillverkning av strömming till festen det året gjorde att intresset dalade. Och när ingen ville ställa upp som ordförande i den samarbetsförening som anordnade festen under det följande året betydde det att fiskarfesten lades ner. Men nu har intresset väckts igen, på Facebook. Ett upprop för att återuppliva fiskarfesten startat av Östhammarsbon Maria Eriksson fick på tre dagar över 1 000 medlemmar. Och sen dess har de bara blivit fler.
- Senast jag kollade var det över 1 200. Men det var ett tag sedan jag kollade. Det verkar finnas ett enormt intresse för att få tillbaka fiskarfesten, säger hon.

Idén till facebookuppropet fick Maria Eriksson när hon en kväll satt och diskuterade sommaraktiviteter med sin man och sina föräldrar.
- Jag undrade hur många som saknar fiskarfesten lika mycket som vi. Det var en folkfest och tillfälle att komma ut och träffas, säger hon.

Målet med facebookuppropet är också att visa de som tidigare arrangerade fiskarfesten vilket intresse det nu finns för att återuppliva evenemanget.
- Vi måste få hjälp från till exempel Lions. Men då måste frågan om tillagningen av fisken lösas också, säger Maria Eriksson.

När hemmatillagningen av strömming stoppades 2005 var det miljö- och hälsoskyddsnämnden i Östhammar som tog beslutet. Bertil Alm, ordförande i nämnden, ställer sig positiv till en ny fiskarfest. Men han vill inte svara på om lagstiftningen tillåter det.
- Det låter spännande att återuppliva fiskarfesten, jag kommer själv ihåg den som en väldigt trevlig dag. Men lagstiftningen är komplicerad. Om det finns möjlighet att tillåta hemmatillagning igen så kommer vi att titta på det, säger han.

Alexander Sobestiansky, statsinspektör på livsmedelsverket, är mer positivt inställd till möjligheten att tillåta hemmatillagning. 
- Vi fick en ny lag om livsmedel 2006 som gäller i hela EU. Enligt den får man tillverka mat i hemmet och sedan sälja den vidare eller bjuda på vid sådana tillställningar, om man gör det vid enstaka tillfällen, säger han.

Så det skulle vara möjligt att tillverka hemmatillverkning av fiskrätter till en sån här fiskarfest?
-
Ja, lagen är utformad för att tillåta det. Vilket dock inte betyder att man får fria tyglar. Tillverkaren har fortfarande ansvar för att följa de regler som finns för livsmedelshantering och för den mat man serverar. Men det finns egentligen inga andra hinder för att tillåta hemmatillverkning, säger Alexander Sobestiansky.

Av: Anders Hedberg Magnusson

Kommentarer till artikeln
Joel
Jag har ju aldrig direkt vistats på den där campingen, så när du skrev "ungdomscamping" så tolkade jag det som att det var ungdommar där. Ungdommar för mig är kanske max 17 år, efter det är man vuxen tycker jag. Så jag antar att det blev ett missförstånd.. "Campinggropen", visst menar du den där ängen utanför "sniffarn"? Ingen överhuvudtaget i Öregrund ska ju behöva drabbas av vandalism eller bli bestulen.
Mollsan Jonsson, 16 jun 2010 kl 21:50
Mollsan
Problemet är ju att de flesta i "campinggropen" är över 18 och får dricka hur de vill, och jag har inget problem med det. Det jag dock inte alls kan förlika mig med är all den vandalisering och det stjälande som förekommer längs gatorna mot stan från sunnanö.

Men det är klart, fritidscheferna som bestämmer var denna camping placeras bor ju själva i sömniga villaområden i Östhammar där de aldrig har någon fest...
Joel Joelsson, 14 jun 2010 kl 23:05
Joel!
Tycker för min del att ungdomscamping inte ens är nödvändigt. Ungdommarna har inget att göra ute såna kvällar. Det är på tiden att alla föräldrar tar sitt ansvar och håller dom hemma. Man kan väl förbjuda camping helt så blir det inga problem för någon.
Mollsan Jonsson, 13 jun 2010 kl 21:24
Livat på helgerna ändå
Har man hus i Öregrund längs sträckan från "ungdomscampingen" så ser man inte gärna att fiskarfesten återuppstår. Vandalisering och stölder blir det varje år vid bla midsommar. Flytta ungdomscampingen till planen vid gamla soptippen så slipper de boende till ca 100 hus problemen.
Joel Joelsson, 13 jun 2010 kl 4:13
Visst vill vi ha fiskarfest!
Det var fantastiskt att besöka fiskarfesten med strömming i alla former! Skandal att festen lades ned p.g.a. nån regel som ingen nånsin borde brytt sig om!
Själv såg jag aldrig fylla eller bråk på fiskarfesten, men så åkte jag säkert hem innan solen gick ned. Gör det du oxå Francis!
Benny Linde, 12 jun 2010 kl 23:51
Har saknat fiskarfesten!
Åhhh vad jag hoppas att fiskarfesten återuppstår! Till Francis vill jag bara säga att långtifrån alla super och slåss den kvällen, många av oss kan ha roligt ändå. "Superiet" kan man säkert finna lösningar på. Till att börja med så kan alla föräldrar se till att hålla minderåriga hemma en sån kväll.. Min gissning är att Francis är sommargäst här. Oftast vill "badisarna" ha lugn och ro på sin semester i Öregrund. Men då kanske "badisarna" ska köpa sig en stuga i Sund eller på Gräsö istället så får dom lugn och ro. eller så kanske dom kan åka hem dom dagar som olika evenemang pågår... Här i Öregrund är det öde och tyst typ 9 månader om året, så på sommaren tycker jag att det är så självklart att vi ska ha stora evenemang och festligheter som gör Öregrund levande!
Mollsan Jonsson, 12 jun 2010 kl 17:37
vore katastrof
Fiskarfesten i Öregrund bestod av några trevliga timmar på dagen, följt en kväll/natt som var en orgie i superi, skadegörelse och våldsbrott.
francis eriksson, 12 jun 2010 kl 11:22
>>Läs fler nyheter på Brottsplats Östhammar

Kontakta redaktionen

Nyhetschef: 018-478 15 80
E-post: osthammar@unt.se

                                               Fler telefonnummer


 


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »