Publicerad: 2011-12-30 13:02, senaste uppdaterad: 2012-01-24 20:01
Läs upp
dyrt med gym. Dick Ahlström och Sören Eriksson.
Foto: Anna-Cajsa Torkelsson
Laddar...

Gym vill se rättvisa priser

”Det är billigare på Frösåkershallen.” Den kommentaren har gymägarna Dick Ahlström och Sören Eriksson i Östhammar fått åtskilliga gånger sedan de startade gymmet 24/365.

FAKTA

Snedriven konkurrens
Förra året inträffade en liknande händelse i Knivsta kommun, när Formhuset och Stockholms handelskammare anmälde kommunen och Hälsohuset till Konkurrensverket för snedvriden konkurrens. I anmälan hävdades att det kommunala gymmet hade 50 procent för låga priser.
Konkurrensverket valde dock att inte utreda ärendet.



Nu vill de se att kommunen tar tag i problemet och ordnar marknadsmässiga priser hos det kommunala gymmet i Frösåkershallen.
För drygt ett år sedan startade Dick Ahlström och Sören Eriksson 24/365 på Fabriksvägen, det första privata gymmet i Östhammars tätort. Ända sedan start har de fått höra av träningsintresserade att deras verksamhet är dyr.

Deras egen undersökning av privata gym i närområdet visar dock att årskostnaden på 2 700 kronor är låg, och att det snarare är kommunägda Frösåkershallen som ligger under medel med sin årskostnad på 1 650 kronor.
Gymmet 24/365 är obemannat och enligt ägarnas beräkningar borde årskostnaden för ett bemannat gym ligga på drygt 4 000 kronor.
– Det är ju ingen liten prisskillnad, utan en gigantisk, säger Dick Ahlström.
– Vi kan ju inte jobba gratis, då får vi lägga av. Om man ska vara ärlig betalar vi nästan för att driva gymmet i dagsläget, säger Sören Eriksson.
Flera gånger återkommer de till att de inte vill bråka, utan söker samförstånd med kommunen.
– Men någonstans måste vi ändå reagera, säger Dick Ahlström.

Som de ser det finns ett antal möjliga alternativ för att kommunen ska komma till rätta med prisproblematiken.
– Frösåkershallen skulle kunna privatiseras, vilket förmodligen vore det mest effektiva alternativet. Ett annat alternativ är att priserna hos Frösåkershallen justeras, eller också att kommunen subventionerar alla kommunens gym på samma sätt som man subventionerar Frösåkershallen, säger Dick Ahlström.

Från kommunens sida konstateras att gymägarna pekar på ett svårlöst dilemma.
– Det är naturligtvis inte bra att den privata aktören kommer i kläm. Samtidigt är det en tveeggad fråga, eftersom folk ska har råd att träna. Om vi höjer priserna i Frösåkershallen riskerar vi att tappa de kunder som har det sämst ekonomiskt och som i dag tränar för att det är så billigt. Då tjänar ingen på det här, varken privata aktörer eller kommunen, säger Moise Córdoba, ordförande i fritidsnämnden.
– Kommunen har i uppdrag att värna om folkhälsa men också näringsfrihet och konkurrens, vilket kan vara en extremt svår balansgång. Eftersom det tidigare inte funnits något privat gym.

i Östhammar har vi medvetet valt att ligga på en låg kostnadsnivå för att locka så många som möjligt att nyttja friskvård, säger Peter Jansson, fritidschef.
Fritidsnämndens arbetsutskott har gett tillväxtkontorets chef Ulf Andersson i uppdrag att utreda den uppkomna situationen, och analysen beräknas vara färdig i slutet av januari. 

Av: Anna-Cajsa Torkelsson anna-cajsa.torkelsson@unt.se

Kommentarer till artikeln
Privat aktør
Låt Carema eller något annat vårdbolag køpa Frøsan så blir det nog ok med konkuransen.
Petter, 25 jan 2012 kl 11:10
Ofta :-)
Kommun kommer naturligtvis att med omedelbar verkan höja gymavgiften för att hjälpa killarna ur dileman.

OFTA!!!!
Daurik, 06 jan 2012 kl 13:49
Löjligt ..
Du har ju rätt Annaj - det är ingen konstruktivt att går ut med personangrepp - på låg nivå i alla fall. De här killarna har där imot utsatt sig själv till åtlöja genom att inte bara skylla kommun men även krävt eller åtminstone föreslaget ett ändring i ett sedan länge väl fungerande och etablerat verksamhet. (Känns lite som: "ööööhhh, tänkte inte på det") Det finns bl.a. redan här förslag för att göra gymet mer aktraktiv för allmänheten - det gör att man har svårt att finna nåt seriöst i deras klagomål och det är oundvikligt att det reflekter tillbaka till de personligen.
Gerrie, 05 jan 2012 kl 10:44
löjligt igen
man behöver faktiskt inte hålla på med pajkastning mot dom som kanske kunde gjort något bra. tycker faktiskt att vissa inlägg här är så småaktiga. (rena personpåhopp) håll er någorlunda till saken även om jag håller med kritikerna
annaj, 04 jan 2012 kl 16:08
Kommun för billig friskvård?
Gör man inte en marknadsundersökning när man startar företag? Frösans gym har ju funnits läng priset kan väl inte varit en hemlighet? Skall simhallen öka priset också?

När man börjat träna och skapat ett intresse vill man väl besöka det "finare" gymet med personlig coach mm
Öregrund, 02 jan 2012 kl 19:18
RäkningAR
pluralis = räkningar ska det va .. sämre affärspartner får man leta efter vilket kan ligga till grund för verksamhetets nuvaranda kris?
Daurik, 02 jan 2012 kl 9:55
Qvarnen
- och att Alhströms företag Qvarnen som ligger väg i väg inte betalar sina räkning ligger också kommunen till last .. eller?
Daurik, 02 jan 2012 kl 9:00
orimlig utgångsläge
Det vore trevlig om kommun också slutade sköta parker, rabatter och torg så vi kunda få lite mere jobb på vårat företag. Men vi har valt att erbjuda trädgårdstjänster som INTE kommun kan eller vill. Ni kanske skulle ta upp den tråden grabbar??
Gerrie, 02 jan 2012 kl 0:57
gym
den här frågan blir löjligare o löjligare när man diskutterar den med innevånare i östhammar. jag förstår att kommunen inte ska gå in med konkurrerande verksamhet. men här kommunen varit först och bedrivit en väl fungerande varksamhet under många år. man kan ju nästan ifrågasätta om vi vill ha ett nytt stadshotell när det verkar vara samma utredare på alla plan med egenintressen



annaj, 01 jan 2012 kl 22:07
Mervärden i konkurrens!
På frösåkershallen får man för hundra kronor mer ett guldkort med
gym, bad, bastu och gruppträning /år
24/365 skulle kunna konkurrera med att låta sitt fullpris årskort bli ett FAMILJEKORT med en användare i taget på gymmet. Det kan inte frösan konkurrera med! Detta tips är Gratis.
Rol, 01 jan 2012 kl 10:49
Märkligt
Glömde ni göra en marknadsundersökning där man bland annat kollar vad konkurrenterna erbjuder och till vilken kostnad? Låter i artikeln som om Frösans pris var en överraskning.
Pian, 01 jan 2012 kl 10:03
gripande
man funderar ju på vad som är viktigast? friskvård inom kommunen eller friskvård i thailand? en liten fundering bara om en sak som skulle bli ett kompliment
annaj, 01 jan 2012 kl 10:02
nu har de gått för långt
Men va e de här.... E de nåt skämt eller...
Skulle kommunen med Frösåkershallen gå in med kapital till en privat anordnare??
Nu får det väl ändå vara nog!
Vi är många som vill värna vårt kommunala Frösan. Kan ett privat gym inte konkurrera med egen kraft så e de väl bara o lägga ner...
M.Löfberg, 31 dec 2011 kl 17:22
löjligt
när ni startade detta så skulle ni inte förstöra något för frösan. nu sprider sej paniken när det ej går som tänkt. rör ej frösan och deras friskvårdsgym, höjer dom priserna så gagnar det bara två stycken. frösan är också godkända av RF som när som helst kan komma att göra dopingtester. hur är det på 24/365? på frösan finns utbildad personal som anmäler in misstänkta fall och samarbetar med övriga godkända gym. dom som blir avstängda åker på icke godkända där dopingpreparat säljs okontrollerat. och dessa gym kan vara svindyra och ligga i vilken källare som helst.
annaj, 31 dec 2011 kl 8:46
?
är själv företagare,se till att erat gym är bättre då,så folk tycker det är värt att gå dit,grinar man i tidningen som egen företagare,då ska man nog inte vara sin egen,PUNKT
kalle, 30 dec 2011 kl 18:26
Verkar puckat..
Finns det marknad för fler än ett gym i Östhammar så är en naturlig konsekvens av att den billigaste aktören får för många besökare och besökarna inte trivs pga trängsel.
Är det inte bättre då att inse att man betalar för en premiumservice på det privatägda gymmet och kan ta sina prisjämförelser till trängseln på detta gym om det inte passar.

Har man å andra sidan etablerat sig som privat aktör på en marknad som saknar kundunderlag är det bara rent fjantigt att stå och grina i tidningen. Hitta en bransch där ni kan konkurrera med annat än priset istället.

Som kund och medborgare är det viktigare att möjligheten till friskvård finns till ett pris alla kan nyttja.
TNilsson, 30 dec 2011 kl 14:23
>>Läs fler nyheter på Brottsplats Östhammar

Kontakta redaktionen

Nyhetschef: 018-478 15 80
E-post: osthammar@unt.se

                                               Fler telefonnummer


 


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »