Publicerad: 2010-03-31 13:07, senaste uppdaterad: 2010-05-19 09:05
Läs upp

Ny vändning i moderat maktkamp

Maktkampen inom Moderaterna i Östhammars kommun tog en ny vändning vid tisdagens årsmöte. Hans Norberg och Lennart Owenius ersattes som ordförande respektive vice ordförande i M-styrelsen.

Det blev inte det omval som valberedningen tänkt sig. Till ny ordförande valdes istället Pär-Olof Olsson, som stöttat huvudlistan till valet med kommunalrådet Anna-Lena Söderblom i topp, och kritiserat den spränglista som lades fram och gick igenom vid nomineringsstämman förra veckan.
- Vi ska hantera konflikter inom styrelsen, inte ute på gator och torg. Därför är det en förutsättning för mig att båda listorna finns representerade i den nya styrelsen. Om det kantrar över avsäger jag mig uppdraget, sade Pär-Olof Olsson.

Årsmötet valde den styrelse som Sune Pettersson föreslagit, vilket av somliga på årsmötet sågs som en ren hämnd efter det som hände på nomineringsstämman. Lennart Owenius förlorade sitt uppdrag som vice ordförande och såväl Gunilla Delwall som Hans Norberg och Reinhold Delwall hamnade helt utanför den nya styrelsen.

Av: Josef Nylén josef.nylen@unt.se

Kommentarer till artikeln
annonsbladet
haha - ja annonsen i annonsbladet var nog det roligaste och mest patetiska som ALS och SP gjort på länge!!! - eller förresten - att dom fortfarande sitter kvar på valbar plats är ju faktiskt värre..
Tomas Svensson, 05 apr 2010 kl 21:39
Gunilla, jag sa bara att det är trögt!
Utom i tätorten, men jag vet att
det efter många år nu planeras på
kommunens egen mark i Skedika. Det
är positivt äntligen. Privata ägare
av mark är givetvis försiktiga,
men varför föreslår Ni inte dem vem som kan hjälpa dem på
traven. Ingen av dem är entrepre-nörer på bygge eller att bereda
boende, men det är Ni i kommunen.
Det är samma nu när Ni från M ytt-
rar att Sneslinge skola skall läg-
gas ner, utan att se möjligheterna
med bl.a att Snesslinge nu går in
i Leaderproj. med Natur & Teknik,
Forsmark, SKB, Vattenfall o Upp-
landsstiftelsen. Owenius såg bara
oss som konkurrenter till N & T,
tom på namnet Naturskola, inte som
vi en tillgång för kommunen. Fort-
sätt med inre debatt, jag måste gå en annan väg o en del andra med mig. Försök istället att reparera
M.
Åke Siikavaara, 05 apr 2010 kl 9:57
Ett gott skratt
Vilken underbar kommun!
Snacka om att vi skrattade högt i fikarummet när vi såg annonsen i annonsbladet! Vad är det för fel på A-L S.
Sven Woxner, 04 apr 2010 kl 8:37
Tomter/mark i Norrskedika
Du har helt fel Åke när du säger att inget gjorts i Norrskedika. Träff med markägare har skett, men de var inte så positiva som du gjort gällande. Detaljplanearbete på kommunens markområde pågår.
Gunilla Delwall, 04 apr 2010 kl 0:39
Jag trodde så som du Gunilla D
Men bl.a tomtberedning så går Ni
rasande fart framåt med en massa i
centralorten, men inget 2 meter därifrån. Efter två år kontaktade
jag en viss politiker, ett år dessförinnan, lovades tomtberedning
i Norrskedika, men inget hände, inte tid sas det, nä för central-
orten skall ha allt före, boende, skolor, bygdeskolornas barn skall
skumpa i bussar bara Ni får dom till centralorten. Det är för mig
och många andra en svår tid att
välja vart man sätter sin röst
lokalt, kanske soffan, men det
är inter min stil, jag byter nog
parti, som många andra säger.
Åke Siikavaara, 03 apr 2010 kl 19:56
Fixerade till Östhammar!?
Eftersom vår kommun heter Östhammar ska vi naturligtvis vara fixerade där. Att vi också har en tätort med samma namn betyder inte att alla är fixerade där. Som ordförande i Byggnadsnämnden arbetar jag med och för hela kommunen. Ja, jag sa hela kommunen! Att arbeta på annat sätt vore helt fel!
Gunilla Delwall, 03 apr 2010 kl 16:08
Tankar från Gubbamossa
Anna-Lena Söderblom har aldrig varit och kommer aldrig att bli någon riktig och sann politiker och tänker på och arbetar för medborgarnas bästa i första hand. Hon verkar vara en stor egoist som bara tänker på sig själv. Det vittnar hennes annons i Annonsbladet om.

Margareta Larsson,
Gubbamossa
Margareta Larsson, 02 apr 2010 kl 7:39
Kära moderatpolitiker i Östhammars kommjun
Det är sorgligt att läsa om er framfart på krigsstigen. Inte trodde jag i min vildaste fantasi att allt skulle gå över styr när jag flyttade från trakten. Vad moderaterna nu behöver är starka och stabila personligheter som kan ro den sjunkande skeppet i hamn. Nu när ni alla är på kollisionskurs med varandra så rekommenderar jag en utomstående katalysator och det snart. Det verkar vara bråttom för er att få ordning i partiet. Vad säger man i distriktet?? Lycka till!"


Ingegerd Bergwall, 02 apr 2010 kl 7:31
Alla orter
Nej Lennart, tyvärr år ni för fixetrade till Östhammar och det är inget nytt, varför kom BOA till, jo för att alla tunga poster fördelades till Er från Östhammar. Så länge ni bortser från Alunda och Österbybruk i första hand, men även Gimo, gräver ni Er egen grav. Det finns säkert dugliiga representaner även i dessa orter.
Kjell Carlsson, 01 apr 2010 kl 18:02
Ordet är ditt
http://www.facebook.com/#!/group.php?gid=200299020538&ref=ts bli medlemm i facebook gruppen Valiuppsala2010 säg vad du tycker är viktigast
Mehmet Köse, 01 apr 2010 kl 13:39
Andra alltenativ
Det finns BOA som tar våra kommunala intressen i Gimo, Österbybruk och Alunda. Det är ett alltenativ till moderaterna i vår kommun. Varför inte rösta på dem så vi slipper att se hur vår del av kommunen utarmas Vi har ingen återvinningsstaion i Gimo och Hargshamn. Man hänvisas till Hökhuvuds anläggning.
Alla vill att man inte skall köra bil för miljöns skull. Gimo och Hargshamn är det ända orten som inte har återvinningstation. Det finns många äldre som inte har bil och kan komma till Hökhuvuds anläggning. Soporna ligger därför efter vägen mot Österbybruk. Jag bor i Gimo på en gata som kallas puckelpisten. Kommunen har inte pengar att fixa avloppet som inte fungerar. Slamsugning så gått som varje vecka. Vad kostar det.
Håkan Karlsson, 01 apr 2010 kl 12:53
ny vändning i moderat maktkamp
Det är dags att det blir maktskifte....men jag är glad att jag lämnade Östhammar för Värmland!
Så jag slipper dessa sandlådenivå krig!
Sascha Krüger, 01 apr 2010 kl 12:24
Borgarstyre?
Det här är väl inget som aviker från det borgeliga Sverige .Alla som har en annan åsikt ska rensas ut ..å in med jasägarna (Tama moderater)Vi får hoppas att valet i höst ändrar på det. Värderingarna för den lilla människan saknas Så ni på rödgröna sidan sätt fart nu ...Sverige behöver er.
Bengt Bergström, 01 apr 2010 kl 9:13
Ettårsval
Hade nog varit mer förvånad om Pettersson inte hade haft en egen lista med sig. Beklagligt att inte ha underrättat valberedningen bara. Bevisar ånyo att det är enbart viktigt med "rätt" folk vart fjärde år med rokader - valår. Varför? För alla ledamöter valdes enbart på ett år. Brukligt är att det är tvåårsval och halva styrelsen endera byts ut eller väljs om vid årsmötena.

M - Medlem
Inger Börjesson, 01 apr 2010 kl 8:35
Glad Påsk
Jag är glad att jag har flyttat från kommunen!!!
Ingegerd Bergwall, 01 apr 2010 kl 7:12
Skärp er M-politiker i Östhammars kommun
Vad ni gör nu är att bädda för de andra partierna i kommunen. Era konflikter kan bara sluta på ett sätt, i nederlag. Ta fram de bästa förmågorna, Lennart Owenius och Gunilla Delwall och ut med de sämsta, Anna-Lena Söderblom och Pär-Olov Olsson. Politiker måste kunna bortse ifrån sina egna personliga intressen och det kan inte Anna-Lena Söderblom.

Margareta Larsson
Margareta Larsson, 01 apr 2010 kl 7:10
...
Vad har ni ställt till med? Tur att spränglista tagits fram!
Mikael Fransson, 01 apr 2010 kl 0:18
Nu förstår jag att det inte finns plats för v...
Nu förstår jag att det inte finns
tid för poltiken. Nu förstår jag
att unga inte kommer fram, ger upp
och lämnar in. Nu försår jag att
makten och härligheten är viktigare
än politiken. Nu förstår jag att
kupperna, listorna, m-föreningar
i varje ort, kommunpartier mm
är viktigare än ideologin. Jag måste tänka över noga nästa val,
eller ligga på kronblomssoffan,
fast jag alltid röstat, eller
satsa på nya hästar i form av
Landsbygdsdemokraterna, dom vill
i alla fall inte göra ett museum
av landsbygden.
Åke Siikavaara, 31 mar 2010 kl 22:51
tung förlust
Söderblom och family har återigen bidragit i form av ett destruktivt agerande vilket resulterar i en tung förlust för östhammars moderaterna..
Tomas Svensson, 31 mar 2010 kl 22:37
Östhammar fixerade
Kjell. Det är för att inte vara så Östhammarsfixerade som det finns en extra lista. Östhammars kommun består av flera orter och landsbygd. Detta är en styrka som vi skall ta vara på, inte styra och kväva.
Lennart Owenius, 31 mar 2010 kl 17:45
Äldre inlägg »
>>Läs fler nyheter på Brottsplats Östhammar

Kontakta redaktionen

Nyhetschef: 018-478 15 80
E-post: osthammar@unt.se

                                               Fler telefonnummer


 


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »