Publicerad: 2011-12-21 21:09, senaste uppdaterad: 2011-12-22 18:12
Läs upp

Två vargar siktade i Vidbo

Två vargar kom traskande längs en landsväg i Vidbo, strax nordost om Arlanda flygplats, på onsdagsmorgonen.

Det berättar Roger Jansson, boende i Vidbo, som på väg till jobbet vid halv sju fick syn på två fyrbenta varelser i höjd med en silo. Till en början såg han bara två ögon lysa i mörkret.
– Jag trodde först att det var en stor schäfer.

Roger Jansson tog bilder av spåren och visade dem för grannen Åke Pettersson som är jägare. Åke Pettersson berättar för UNT att en boende i Skepptunatrakten observerade en ensam varg för några veckor sedan. Också detta ska alltså ha hänt strax nordost om Arlanda.

Vargar har under året observerats på flera håll i Uppland. I våras dödades en hund av två vargar i Riala, söder om Norrtälje. En kvinna var ute och gick med sitt barn i en barnvagn och hade inte hunden kopplad. I somras filmade en boende i Balingsta, cirka en mil sydväst om Uppsala, en varg som kom ut från ett hygge och lufsade förbi cirka 200 meter från hans hus.

Av: Daniel Jansson daniel.jansson@unt.se

MEST KOMMENTERAT PÅ UNT.SE/SIGTUNA

Kontakta redaktionen

Nyhetschef
018-478 15 80
E-post: marsta@unt.se



 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »