Publicerad: 2012-02-14 07:00, senaste uppdaterad: 2012-02-15 11:02
Läs upp
Laddar...

Basketen på väg från Fyrishov: "Ingen lösning"

BASKET. Glöm ett nytt trägolv i Fyrishov. Det moderata kommunalrådet Cecilia Forss vill i stället se en flytt av basketen till nya Rosendalshallen.
– Det är naturligtvis ingen lösning, säger Uppsalas ordförande Anders Wallin.

Trägolv eller inte trägolv i Fyrishov är en följetong som pågått sedan januari månad 2009. Nu står Uppsala Basket och Sallén Basket upptryckta mot väggen. Den 19 februari måste en lösning vara presenterad för Svenska basketförbundet. Uppsala kommuns förslag till en lösning – och enda alternativ just nu – är en flytt av de båda elitlagen till den nya tennishallen i Rosendal där en ny multiarena byggs med trägolv och läktarplats för 660 personer.
– Högsta prioritet är att hitta en lösning för basketen i Rosendal, säger kommunalrådet Cecilia Forss (M).

Idrotts- och fritidsnämnden har sedan tidigare beslutat att teckna ett tio år långt hyresavtal, värt 40 miljoner kronor, med Upsala Studenters IF och dess planerade multihall. För att elitlagen i basket ska få plats i arenan krävs dock kraftiga omplaneringar av hallen om de ska uppfylla ligastandard.
– Det går att rita om de ursprungliga planerna, och vi har låtit Fritids- och naturkontoret titta på det, säger Cecilia Forss.

Hur mycket går det att ändra?
– Det vet jag inte. Men det pågår diskussioner.

Är trägolv i Fyrishov inget alternativ?
– Nej, det är ingen optimal lösning.

På vilket sätt?
– Som sagt. Prioritet nummer ett är som sagt att hitta en lösning för basketen i Rosendal. Det är helt enkelt en bättre lösning att hitta en väg med Rosendalshallen, säger Cecilia Forss. 

Uppsala Baskets ordförande Anders Wallin blir ställd när han av UNT får höra Forss flyttplaner.
– Det låter märkligt att Cecilia Forss har sagt så. Vi har ju varit på möte med personerna bakom Rosendalshallen, men det mesta de kunde knäa in var 700 platser och det är inget alternativ, säger Anders Wallin.

Även om de lyckas rita om den ursprungliga planen och få in ett åskådarantal på 900 personer, vilket är ligakravet, är inte det heller något alternativ, menar Wallin.
– Det är ju under vårt publiksnitt de senaste säsongerna och naturligtvis ingen lösning. Det kommer bli en jättefin träningsarena i Rosendal, men det är ingen matcharena. Det finns bättre lösningar i Fyrishov, säger han.

Salléns ordförande Christer Jansson är lika kritisk till Forss förslag:
– Jag har svårt att se att de ska få in ett par tusen åskådare i den hallen. Nej, det är inget bra förslag. Vi fortsätter att slåss för vår tillvaro i Fyrishov, säger Jansson.

Både Uppsala och Sallén hoppas på att Uppsala kommun och dess arenabolag Fyrishov AB ska ändra sig i trägolvsfrågan.
– Vi håller just nu på att ta in information från golvleverantörer för att sedan försöka presentera ett förslag för kommunen där både vi och innebandyn kan fortsätta spela tillsammans i den enda elitarenan som finns i Uppsala, säger Anders Wallin, som haft en dialog med Storvreta och Sirius om ett mobilt plastgolv.
– Vi har pratat med dem och vi hoppas komma överens och sedan presentera ett upplägg för kommunen. De är förstås nöjda som det är, men det kommer inte att bli som det är. Det alternativet finns inte. Vi måste lösa detta, säger Anders Wallin.

Av: Mathias Rutegård mathias.rutegard@unt.se

Kommentarer till artikeln
Baketslutspel = publik från 1700 t.o.m. fullsatt
Vad trött jag blir - Snälla Celila Forss, Rosendalshallen är inget alternativ, den är för liten, hur svårt är det att lära sig räkna !!!
Tidigare fanns det trägolv i Fyrishov, hur försvann detta ?? Ett trägolv är ett billigt pris för elitbasket i Uppsala. Pengar finns det är bara frågan vad de ska användas till, framför allt ska de inte användas till jippon typ Musikens Hus o 'Uppsala - 200.000 innevånare' mm
Svartbäcken, 19 feb 2012 kl 5:17
@Göran Lantz
jag tycker det är mest märkligt att det finns folk som ej är boende i kommunen som har så mycket åsikter fast det inte är denne/deras skattepengar och närområde det handlar om. Sen om personen/personerna räknas in som eventuella besökare är en helt annan sak för det är helt frivilligt att betala inträde och uppleva vad det nu än blir av saken.
SnuttJulle, 15 feb 2012 kl 18:19
Till Zewski, och alla andra :)
Det jag blir ledsen och uppgiven över är att det är vissa utvalda sporter som enligt tradition "ska ha". Och där utövarna själva inte vill betala mycket för att utöva sin sport. Anledningen till min reaktion är att i min sport får vi fixa allt själva och till självkostnadspris. Det finns ingen kommunal anläggning till oss för att ha elittävlingar eller träningar på. Ändå är vi 2:a största sporten i sverige! Om jag tränar på en anläggning självständigt 3 ggr i veckan och 1 gång med tränare så kostar det mig 2200:- i månaden. Plus tävling, licenser osv...
Anna_w, 15 feb 2012 kl 12:31
Håller med Wallin
Jag tycker att Anders Wallins förslag låter bra. Lägg in trägolv och lägg över plastmatta när det inte är basketmatch. Enkelt beslut för alla inblandade parter. Det är inte ekonomiskt försvarsbart att ignonera frågan och skicka ut två av Uppsalas elitlag ur högsta serien.
v, 14 feb 2012 kl 23:00
Nr 4 - skärp dig
Vilket oseriöst inlägg av dig nr 4. De matcher jag ser ser jag spelare med fysik och vilja. Spelare som tränar två gånger per dag. Men du kanske jämför med en innebandyspelarnas imponerande fysik? Och varför är Basketförbundets krav mindre viktigare än till exempel Fotbollförbundet krav? När Sirius Fotboll gick upp i Superettan pungade Uppsala Kommun ut mångmiljonbelopp för att fixa ny belysning på arenan bland annat. Det är skillnad på klubb och klubb.
v, 14 feb 2012 kl 22:57
Vem kräver en ny skitstor arena för basket?
Svar till nr4: Det är väl ingen som ifrågasatt varför kommunen inte vill bygga en skitstor hall för basketen? Det alla vill ha är ett trägolv i Fyrishov, inte en helt ny arena. In med ett trägolv och rulla över en plastmatta som kan rullas bort när det är innebandy eller mässor eller vad det nu är som kräver plastgolv.

Man kan ifrågasätta ligans krav hur mycket och länge man vill men då blir det ingen elitbasket i Uppsala. Thats it!

I Uppsala är man motståndare till allt från Bärbyled, motorväg, köpcentrum, flygplatser, hockeyarenor, trägolv och f.. och hans moster. Här ska inte byggas ett skit, ty Uppsala är ju en pittoresk småstad där livet går sin gilla gång. Eller hur Lantz?
Zewski, 14 feb 2012 kl 22:51
publiksiffror?
Räknar basketen publik på samma sätt som de räknar poäng, 2 på varje och 3 för de långa? På de matcher jag varit på har det iaf inte varit i närheten av 1000 pers, även om speakern ropar ut siffror i den storleksordningen.

Varför ifrågasätter man kommunen som inte vill bygga en skitstor hall med rätt golv för att använda 20 gånger/år. Varför ifrågasätter man inte att basketligan har krav på golv, publikkapacitet och diverse, och räknar med att någon annan ska stå för slantarna? Samma basketliga som så länge det gick gjorde säsongen så kort att basketlönerna skulle beskattas med lägre artistskatt.

För mig duger det bra med Fyrishov. Golvet stör mig mindre än spelarnas bristande fys. Men det är väl kommunens ansvar att fixa det också...
nr 4, 14 feb 2012 kl 22:36
Håller helt med Anders Wallin o Lenna
men att man även skall träna i Fyrishov, dvs träna där man spelar
Bo, 14 feb 2012 kl 22:27
Svar: Erik Fredriksson
Du har fått detta om bakfoten.

Bandyhallen är endast en träningshall. Det finns inte plats för publik i den grad som skulle behövas för elitverksamhet.

Curlinghallen "byggde själva"? Både bandyhallen och curlinghallen är delfinansierade av Relita, därav Relitahallen.

Tennis: Har inte samma krav som andra sporter såsom publiktryck.

Basket och hockey: Dem gnäller inte! Basketen behöver en hall där det finns golv där man får spela elitbasket. Uppsala Basket är en av de publikmässigt bästa klubbarna. Almtuna har potential att gå till elitserien men sett till hallen kommer de inte få det. Gränbyhallen är en av de minsta i Allsvenskan och många klubbar i division1 har större och framför allt fräschare hallar. Man slår inte upp en arena med 3000platser hur som helst. Tänk själv.
Kulturstudent, 14 feb 2012 kl 20:58
Gör rätt istället
Är ju lite märkligt att skylla på de som överklagat, när instansen de överklagat till gett dem rätt på alla punkter. Gör saker rätt istället, om man kring något som började planeras 2003 inte ens kommit fram till ett lagligt beslut ännu kan man knappast skylla på de som överklagat.
Göran Lantz, 14 feb 2012 kl 20:19
Ja tänk!
Ja tänk om Uppsala Arena hade stått på plats nu och inte massa muppar som överklagat mm mm.
Men nu blir som följer med långbänks staden Uppsala och dess dumdistrighet.
Men det finns nog många varianter att vara kvar i Fyrishov om Uppsala basket själva tillsammans med Sallen bekostar detta temporära golv själva.

mankan1, 14 feb 2012 kl 18:25
Logiken Anna w
Anna w, tycker du att de som besöker badanläggningen vid Fyrishov (eller andra ställen) också ska betala för hela bygget? Enligt din logik borde det vara så. En del vill åka vattenkana, andra vill besöka en basketmatch på elitnivå.
Zewski, 14 feb 2012 kl 18:04
Svar till CeE
Jag tycker att sjukvård, barnomsorg och skola SJÄLVKLAR ska finansieras av skatter! Gärna utveckla det också.
Men, inte att hålla en arena för fleeera mkr för att några har det som intresse och tycker att det är kul att spela/ gå och titta på sporter. Det borde utövarna/publiken betala det det faktiskt kostar! Om jag var intresserad av Basket eller en annan kommunsponsrad sport så skulle jag säkert tänka annorlunda. Men att min sport är helt "osponsrad" gör att jag undrar varför vissa ska få ta del av skattepengar för sitt nöje-sin sport men andra inte. Min sport är dessutom nr 2 störst i sverige men vi är vana att fixa och betala allt själva. Eller dumma kanske som gör det...:) Varför är vissa sporter ok men andra inte?
Anna_w, 14 feb 2012 kl 16:30
Svar till Anna
Jag tycker inte riktigt att ditt resonemang håller. Tycker du att föräldrar ska betala den faktiska kostnaden för barnomsorg och skola? Ska sjuka betala hela sin sjukdomsvistelse/operation o.s.v....
I ett modernt, civiliserat samhälle ska det finnas pengar till vård, omsorg, idrott och kultur.
Att det finns en bra hall för basket i den nya multihallen tror jag först när den står klar. Som luttrad Uppsalabo vet jag hur saker och ting kan dras i lånbänk...
Se nu till att fixa ett trägolv, mobilt eller ej, till Fyrishov så elitseriebasket kan spelas där till nya arenan är klar.
Anders Wallin, jag hoppas att jag missförstod dig när du skrev att lagen kunde träna i Rosendal och spela match i Fyrishov. Ett lag på toppnivå måste naturligtvis träna där de spelar sina matcher.

CeE, 14 feb 2012 kl 16:06
Skaderisk med plastgolv
Gällande skador trägolv vs plastgolv:
En annan risk för främre korsbandsskador är de olika golvtyper som finns. Jämförelsen mellan trägolv och konstgolv (plastgolv) visar att för kvinnor är risken mycket större för en främre korsbandsskada på ett konstgolv än på ett trägolv. (källa:http://www.skadad.se/Idrott/Handboll/)

Uppsala basket har fostrat spelare i världsklass, vilken fantastisk publicitet för staden. Ska det bara kastas/slarvas bort?

Uppsala- Sveriges idrottsstad? My ass!

CeE, 14 feb 2012 kl 15:07
Uppsala kommun måste vara Sveriges sämsta elitidrottsstad
Politiker i denna stad har inte hanterat idrotten under årtionden. Det är ett skämt att denna stad inte kan få fram endamålsenliga anläggningar till våra idrotter.

Det har varit så mycket snack från alliansen om att satsa på idrott och resultatet efter många års styre är katastrof. Nu slår man undan benen på ett av våra äldsta idrottsvarumärken.

Att Fyrishov ställer sig på tvären förstår jag för de vill ju helst ha mässer i hallen och inte idrott. Men det är ett kommunalt bolag och vad är tanken med Fyrishov? Politikerna öppna ögonen och se behovet!! Ta diskussionen istället för att huka er!!

En som inte kommer rösta på alliansen nästa val.


Lunkan, 14 feb 2012 kl 14:34
Varför finns kravet??
Vad är orsaken till att just basket måste spelas på trägolv? Någon nämner skaderisker, men vilka belägg finns för detta? OM det finns vetenskapliga studier som visar på signifikant minskade skaderisker så skulle man ju enkelt kunna motivera investeringen rent samhällsekonomiskt, tack vare minskade sjukvårdskostnader? Om inga belägg finns, så borde basketligan ta bort kravet...
Pappa Mu, 14 feb 2012 kl 14:19
Kommunen marknadsför sig med stadens idrott
Självklart har kommunen ett ansvar för att (elit)idrott ska kunna utövas ändamålsenligt. Inte minst i Uppsalas fall när man väljer att profilera sig som "elitidrottsstaden". Bl a har bilagor till UNT med den titlen givits ut. Uppsala använder idrotten i sin marknadsföring och då måste naturligtvis utbytet vara ömsesidigt. Den enkla sanningen är att hall- och arenafrågan är oerhört eftersatt i Uppsala. Besök Umeå, Västerås, Örebro, Falun mfl , mfl så uppenbarar sig en verklighet som är väldigt annorlunda. Basketen har varit ett elitlag i högsta serien i säkert 40 år och ändå saknar de en ändamålsenlig arena i Uppsala. I många svenska städer (de allra flesta) fungerar det inte så.
Anders H, 14 feb 2012 kl 14:05
"Märkligt"
Musikenshus byggde kommunen stolt upp, står numera nästan tomt. Driftkostnader, underhåll som "tickar"i höjden med invånarnas skatte medel.Uppsala sveriges fjärde största kommun. Med politiker,ansvariga som inte prioriterar en etablerad, idrottslig-elit förening år 2012.När verkligheten med ungdomar,idrottsmän/kvinnor knackar på dörren.Så smäller ansvariga,politiker igen dörren i Uppsala kommun.Istället för att ta täten, sätta Uppsala på kartan som en stad där utvecklingen inom idrotten går framåt.Så sätter man sig på kartan istället som kommunen som tog flera steg tillbaka.Kommunens valda politiker, ansvariga kan stolta slå sig över bröstet nu. Och säga att man gjort allt för den idrottsliga utvecklingen i staden.
lenna, 14 feb 2012 kl 13:03
Svar till v
Men de bygger väl hallar för att ens kunna utöva sin sport och för att de inte har råd (får pengar) att bygga arenor! Frågan är varför bara vissa sporter kräver att kommunen (skattebetalarna) ska bygga en plats åt deras nöje. När många andra sporter finansieras genom utövarna. Vad kostar det tex för en spelare att spela i gränby ishall? Typ 40-100:- för hela laget? Inte täcker det för att hålla en sådan arena med uppvärmning, isar, personal, bygge... Ok om kommunen bygger, men de borde ju hyra ut till priser så att det sedan finansierar sig självt. Hur mycket är man redo att betala för sitt fritidsintresse? Om inte vad det kostar, ja då finns det ju sjöar, gräsmattor, skolgårdar...
Anna_w, 14 feb 2012 kl 12:54
Äldre inlägg »
sportforum
allsvenskan

 

facebook.com/Lans.Legue

torsdag 24 maj

REPORTAGE:
Läs om Uppsalastudenterna som siktar på EM-guld i sommar.

Köp UNT som E-tidning

Har du en åsikt? Stor eller liten, spelar ingen roll. Mejla till sportchefen@unt.se

bil-tester

Läs våra senaste bil-tester


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »