Griga försvarar ifrågasatt kjoltvång

BADMINTON. Internationella badmintonförbundet inför kjoltvång för att öka intresset för sporten. Något som har rört upp känslor. Men Fyrisfjäderns storstjärna Larisa Griga är positiv.– Jag tycker om det. De flesta spelar redan i kjol, säger hon.

Sport2011-04-20 18:12

De nya reglerna gäller från och med den 1 maj i år, och gäller för de största tävlingarna i världen, så kallade superseries. Syftet är att öka intresset och göra sporten mer attraktiv för publik och TV-tittare
– Jag vet inte om man ska skratta eller gråta, säger förbundskaptenen Per-Henrik Croona till TT, och fortsätter:
– Det internationella förbundet förvånar. De har alltid varit lite gammaldags, men på de senaste åren har det kommit in nytt folk som har verkat vara lite mer vakna, och så kommer det här märkliga beslutet.
Men Fyrisfjäderns stjärna, Larisa Griga, tycker tvärtom, och välkomnar i stället beslutet när UNT pratar med henne.
– Jag spelar i kjol, ibland tränar jag i shorts, men de flesta utom asiaterna spelar alltid i kjol.
Och Griga håller med om att tvånget att spela i kjol eller klänning är något som kan öka sportens attraktionskraft.
– Det finns kollektioner att spela i som är fina och helt okej. Tennistjejerna spelar i kjol, och där kanske det inte alltid är just tennisen som publiken kommer för att titta på.
Beslutet gäller dock inte EM i Karlskrona eller OS i London nästa år.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!