Publicerad: 2012-06-06 21:08, senaste uppdaterad: 2012-06-06 21:06
Läs upp
Andreas Jonsson var besviken efter andraplatsen i SM.
Foto: Pelle Johansson
Laddar...

"Jag är mållös"

SPEEDWAY. Rospiggsföraren Andreas Jonsson hade chansen att bli historisk men han missade att ta sitt fjärde raka individuella SM-guld när han slutade tvåa.

– Jag är mållös, sade han i Canal+ direktsändning.

För vad?
– Besvikelse så klart. Jag ville ju vinna, som alla andra. Men jag var inget bra från grind i dag, säger Jonsson, som syftar på starterna.

Starterna var inte på topp men ändå körde Jonsson in flest poäng i grundomgången. I finalen kom han dock iväg sist och trots att han körde upp sig och vara nära att ta sig ända fram i ledning kunde han inte hindra överraskningen Daniel Nermark ta sitt första SM-guld.

Thomas H Jonasson tog bronset.

 

Av: Henrik Söderlund henrik.soderlund@unt.se

VM kval • fotboll

 

onsdag 22 maj

REPORTAGE:
UNT:s Håkan Lundh har grävt i arkivet och sammanställt ett reportage över tre uppslag om Sirius starke man under 70-talet Owe Bergström. I dagens första del kan ni läsa om uppväxten, familjen samt intresset för fotbollen.


FACEBOOK.COM/LANS.LEGUE

"Håkan Lundh har skrivit ett jättereportage i tre delar om Owe Bergström, mannen som skapade Sirius. Mannen som, på 60-talet, satsade hela sin förmögenhet på klubben i sitt hjärta. Det handlar om glädje, sorg och svek. Del ett i UNT i dag."

Du kan ladda ner E-tidningen HÄR

Har du en åsikt? Stor eller liten, spelar ingen roll. Mejla till sportchefen@unt.se


bil-tester

Läs våra senaste bil-tester

 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »