Publicerad: 2013-02-02 21:34, senaste uppdaterad: 2013-02-02 21:02
Läs upp

Jansson och Fältman bar fanan

RALLY. När Uppsala MK:s Dick Wicksell ännu en gång tvingades kasta in handduken så fick Rasboduon Martin Jansson (otrimmat tvåhjulsdrivet) och Lars Fältman (trimmat tvåhjulsdrivet) försvara de uppländska färgerna när säsongens första SM-deltävling avgjordes i Sandviken.

Jansson körde bra i den lilla klassen och blev trea i sin Renault, dryga minuten efter klassegraren och favoriten Mattias Adielsson, Göteborg. Fältman var nästan fem minuter efter segraren Daniel Johansson och kom på 13:e plats.

Dick Wicksells bil fortsätter att krångla. Nu var det bland annat en trilskandes launch control (som kontrollerar varvtalet i starten) som gjorde att Uppsalaföraren valde att stanna hemma.

Av: UNT

VM kval • fotboll

 

FREDAG 24 maj

REPORTAGE:
UNT:s artikelserie om Owe Bergström fortsätter med den sista delen. Bergström satsade hela sin privata förmögenhet på laget i sitt hjärta och gick i personlig konkurs.

KRÖNIKA:
UNT:s Daniel Meisels: "Det är Lotta Schelin som ska göra det i sommar, men någon vidare mästerskapsform visade hon inte upp i Champions League-finalen ..."


FACEBOOK.COM/LANS.LEGUE

"Håkan Lundh har skrivit ett jättereportage i tre delar om Owe Bergström, mannen som skapade Sirius. Mannen som, på 60-talet, satsade hela sin förmögenhet på klubben i sitt hjärta. Det handlar om glädje, sorg och svek. Del ett i UNT i dag."

Du kan ladda ner E-tidningen HÄR

Har du en åsikt? Stor eller liten, spelar ingen roll. Mejla till sportchefen@unt.se


bil-tester

Läs våra senaste bil-tester

 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »