Publicerad: 2012-01-14 19:19, senaste uppdaterad: 2012-01-15 08:01
Läs upp
Karlskogas målvakt Daniel Bellissimo höll nollan mot Almtuna.
Foto: Pic-Agency
Laddar...

Karlskoga starkast i målvakternas kamp

ISHOCKEY. Publiken satt som på nålar, men när BIK Karlskoga slängde in Christian Carlsson på lagets tionde (!) straff blev det mål. Pucken gled retsamt in bakom suveräne målvakten Alexander Hamberg.
Två poäng till Karlskoga och en till Almtuna i denna på spelmål mållösa match.

Matchfakta

Karlskoga–Almtuna 1–0
(0–0, 0–0, 0–0, 0–0, 1–0)
Målen:
1–0 Christian Carlsson.
Skott på mål: 35–22 Utvisningsminuter: 16–12 Publik: 1 714



Det blev målvakternas match i Nobelhallen. Daniel Bellissimo i Karlskoga och Alexander Hamberg i Almtuna gjorde allt rätt. Det gick inte att göra mål på dem.
Karlskoga hade de klart bästa chanserna och borde ha tagit tre poäng.
Matchen gick till straffar – och måltorkan fortsatte …
När det var dags för Karlskogas tionde straff skickade tränaren Sam Hallam in backen Christian Carlsson, som inte hade slagit någon straff tidigare.
– Det var Sandgren (Martin) som sade att Christian skulle ta den, säger Hallam.

Och du böjde dig för Sandgren?
–Ja, alla hade ju kört huvudet i väggen, säger Karlskogatränaren med ett skratt.

I Almtunas bås kunde tränaren Johan Silfwerplatz bara titta på när hans spelare missade (eller att målvakten räddade) straff efter straff.
– Det var två bra målvakter, säger Silfwerplatz.

Kan du som tränare komma med några råd till straffskyttarna?
– Det är klart man ger lite tips och frågar vem som är sugen på att ta en straff, och då är det alltid någon som svarar ja men som ändå missar, säger Almtunatränaren samtidigt som han inte kan låta bli ett le litegrann.

Serietvåan och allsvenskans bästa hemmalag låg närmast en trepoängare. I den första perioden hade laget ett par riktigt heta chanser mitt framför Hamberg när Almtuna tappade bort markeringen.
– Vi gick bort oss lite i den första perioden och det kändes som om vi skulle få det tufft, säger Silfwerplatz.
Det blev bättre i den andra perioden även om 11–6 i skott inte speglar vad som hände. Det var en jämn period.
– Efter andra kändes det bra, konstaterar Silfwerplatz.

I den tredje perioden hade Karlskoga en del riktigt bra chanser att avgöra, men Hamberg stod i vägen och gjorde sin bästa match någonsin i Almtunatröjan.
– Jag är mycket nöjd med två poäng, det skulle vara girigt av mig att gapa efter mer. Det märks att poängen är viktiga för alla lag nu. Almtuna har tajtat till sitt spel och gnetar mer nu, ett spel som vi fick in i laget redan tidigt på säsongen, säger Sam Hallam.

I sudden death spelade Karlskoga i powerplay i två minuter och skapade ett jättetryck – men längst bak stod ju Hamberg … Ändå hade Almtuna ett jätteläge i sista sekunden när Niklas Anger blev fri med Bellissimo, men skottet gick över.
I rättvisans namn ska sägas att Karlskoga hade ett ännu bättre läge när åtta sekunder var kvar av tredje perioden. Linus Persson blev helt fri med Hamberg.
– Det var ett skönt driv i laget i dag, mycket bättre än senast (1–5 mot Leksand). Jag är jättenöjd med vårt sätt att jobba. Det var härligt att känna draget, säger Sam Hallam.

I Almtuna blev Mattias Guter skadad efter ännu en smäll i huvudet. Han blev stående på knä i anfallszonen.
– Han fick lite ont i huvudet så vi valde att vila honom för säkerhets skull, säger Silfwerplatz.

Av: Håkan Lundh
Karlskoga
hakan.lundh@unt.se


Kommentarer till artikeln
Bra målvakt!
Hamberg har gjort en kanonsäsong i Almtuna!
Fortsätt med detta!
Jerka, 15 jan 2012 kl 10:52
@kalle
Hamberg har gjort det bra hela säsongen det är det bristfälliga försvarsspelet som inte varit värt namnet, så du kan inte lägga allt på målvakten det håller inte.
mankan1, 15 jan 2012 kl 9:49
Varför ?
Varför sätter man in straffläggare som har missat straffar för att slå sadden straffar?
Borde finnas flera spelare i laget som kan lägga en straff
Ingen som vill lägga straff eller är det tränarna som envisas med att vissa bara skall lägga straffar
GöranG, 15 jan 2012 kl 9:00
mankan
om man gör en match på en hel säsong utan misstag,då är man helt plötsligt en bra målis,alla andra matcher han gjort å släpt mål i slutet ,så vi förlorat ,de räknas inte ,nu helt plötligt.
kalle, 15 jan 2012 kl 4:30
tacka vet ja janne claesson
det var en kämpe o ingen som vek ner sig
Catti Svensson, 14 jan 2012 kl 19:35
BIK fore Elitserien
go go go BIK
Catti Svensson, 14 jan 2012 kl 19:25
Ja
Ja Almtuna som har så dåliga målvakter, vilka pinsamma kommentarer som har kommit och gått här på unt.
mankan1, 14 jan 2012 kl 19:26
sportforum
allsvenskan

 

facebook.com/Lans.Legue

torsdag 24 maj

REPORTAGE:
Läs om Uppsalastudenterna som siktar på EM-guld i sommar.

Köp UNT som E-tidning

Har du en åsikt? Stor eller liten, spelar ingen roll. Mejla till sportchefen@unt.se

bil-tester

Läs våra senaste bil-tester


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »