Publicerad: 2010-10-09 22:21, senaste uppdaterad: 2010-10-09 22:10
Läs upp

Ny seger för Skånela

HANDBOLL. Skånela tog sin andra raka seger då laget på bortaplan besegrade Göksten med en boll, 25-24.

Matchfakta

Handboll
Damer division I
Göksten-Skånela 24-25
(16-13)
Mål. Skånela:
Miranda Larsson 11, Sarah Fransson 5, Isabella Engström och Ramona Stegfors 3, Jennie Johansson 2 och Sofia Lydén.



Men det såg allt annat än bra ut in den första halvleken.
- Vår målvakt Rebecca Pihlgren kunde inte göra sig själv rättvisa efter de två bollar som hon fick i ansiktet i förra matchen men hon reste sig och var i andra halvlek lika bra som vanligt, säger Anders Eriksson, tränare i Skånela.

Skånelas skyttedrottning Miranda Larsson fortsatte att ösa in mål, gjorde att matchen vände. På sju minuter, sista minuten i första halvlek och under se sex första av andra halvlek gjorde Miranda sju mål och totalt 11 och Skånela vände matchen. När det återstod 15 minuter stod det 23-21 till Skånela. Göksten hade bollen med 20 sekunder kvar och underläge 24-25 men Skånelatjejerna stressade sönder sina motståndare de sista sekunderna och ställningen stod sig matchen ut.
- Ramona Stegfors ska ha lite extra beröm för sitt enorma försvarsarbete, säger Skånelas tränare.

Av: Conny Lindström sport@unt.se

bred läsmer.jpg
  
Torsdag 23 februari:
"Vissa förstår inte alls, vad då åker skridskor? 
Men då får man förklara och efter ett tag förstår de" ,
Therese Gustafsson har besökt skridskoklubben IF Thor.
 E-TIDNING: Ladda ner UNT:s pappersupplaga   
Kajsa Holm och hennes Uppsala Bois har chans att ta klivet upp i damallsvenskan. Allt som behövs är vinst mot Kalix.
Bild: Hans E Ericson
Foto: Hans E EricsonKajsa Holm och hennes Uppsala Bois har chans att ta klivet upp i damallsvenskan. Allt som behövs är vinst mot Kalix.

Hallå där, Kajsa Holm...

1671259_preview.jpg?1329817384877_

Ståplats: Almtunas Johan Silfwerplatz om framtiden

>> Pressläktaren med Lönnqvist, Legue och Bjørnstad

 

nytt om kommentarer

Alla kommentarer till artiklar under unt.se/sport förhandsmodereras numera av sportredaktionen. Det kan innebära en viss fördröjning innan de syns på sajten.
/Susanna Lans, sportchef

facebook.com/Lans.Legue

Har du en åsikt? Stor eller liten, spelar ingen roll. Mejla till sportchefen@unt.se

bil-tester

Läs våra senaste bil-tester


 

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »