Publicerad: 2012-02-22 21:23, senaste uppdaterad: 2012-02-23 14:02
Läs upp
Agnes Nordström var poängbäst i Sallén när Visby slogs tillbaka med hela 89-54.
Foto: Nina Leijonhufvud
Laddar...

Sallén utklassade Visby i första slutspelsmatchen

BASKET. Första slutspelssegern blev rena överkörningen för Sallén Basket.
I en av huvudrollerna stod Erika Valek – igen.
– Vi tog tag i matchen efter paus, säger Valek efter 35-poängskrossen – 89–54 – över Visby.

Matchfakta:

Sallén–Visby 89–54
(21–15, 19–17, 25–10, 24–12)

Poäng, Sallén: Agnes Nordström 20, Chioma Nnamaka 14, Felicia Nekmouche 13, Kristina Tattersdill 11, Erika Valek 9, Camilla Fagerberg 8, Johanna Alexandersson 6, Amalia Krantz 4, Ifeanyi Nnamaka 2, Sandra Hansson 2.

 



Sallén har fått en drömstart på det sex matcher långa kvartsfinalgruppspelet. Visby blev en munsbit och spelet såg onekligen stabilt ut.
– Det blev många poäng till slut, men vi kan bättre. Vi spelar inte i 40 minuter i dag, säger Erika Valek när UNT träffar henne direkt efter slutsignalen.

Med nio poäng, sju returer och tio (!) assist på 24 minuter visade den colombianske landslagsguarden vägen på nytt.
Men hon fick en tuff match.
Redan fyra minuter in i matchen linkade hon av efter en smäll mot låret. Och en bit in i på andra halvlek kom nästa smäll: En armbåge i ansiktet med en blåtira som följd.
– Det var en sådan dag helt enkelt. Ibland har man otur, men det är inget att göra åt, säger Erika Valek.

Efter en första halvlek (40–32) utan tempo tog Sallén över i den tredje quartern. Totalt. Och det var Valek som anförde sitt lag. Hon gjorde fem poäng och fyra assist inom loppet av fem minuter fram till Sallénledning 57–36.
Det stannade inte där.
25–10 i rond tre gav 23 poängs ledning inför sista quartern.
– Vi hade ett bra snack i halvtid och vi visste vad som krävdes. Vi attackerade mer efter paus och kunde skicka ut bollen till våra lagkamrater. Vi har så otroligt många bra skyttar i laget, så det är skönt att se det spelet fungera, säger Erika Valek var lag sänkte 10 av 15 skott från trepoängslinjen mot Visbyzonen.

Nu kom inte storsegern direkt överraskande. Visby kom till spel utan sina två amerikanskor Jeannie Saunders och Ashleigh Brown som stängts av efter att ha varit inblandade i ett slagsmål (?) förra helgen. Utan dem var Visby ett slaget lag redan på förhand.
– Det är sorgligt för dem, och sorgligt för svensk basket, säger Erika Valek.
46-åriga järnladyn Marie Söderberg, som gör sin 28:e säsong i högsta serien, försökte, men Visby var på tok för tunt.

Ändå lät Sallén matchen leva in i halvtidspausen.
– Vi gör ingen bra första halvlek. Vi lät dem spela med självförtroende och lät dem komma in under korgen och lät dem skjuta enkla skott. Det är för dåligt, säger Erika Valek.

Coachen Jenny Håkansson använde hårdare ord:
– Det finns ingen anledning att vi inte ska vinna varje period lika stort som vi gör i andra halvlek, men vi kommer inte upp i intensitet. Jag är inte nöjd. Vi vann, men vi måste börja spela i 40 minuter.

 

Av: Mathias Rutegård mathias.rutegard@unt.se

sportforum
allsvenskan

 

facebook.com/Lans.Legue

torsdag 24 maj

REPORTAGE:
Läs om Uppsalastudenterna som siktar på EM-guld i sommar.

Köp UNT som E-tidning

Har du en åsikt? Stor eller liten, spelar ingen roll. Mejla till sportchefen@unt.se

bil-tester

Läs våra senaste bil-tester


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »