Publ: 12 aug 2010 22:14 Uppdaterad
Almtuna förlorade mot Örebro.
Foto: Nina Leijonhufvud
Laddar...

Svanberg skadad i Ais-förlust

ISHOCKEY. Örebro gav Almtuna deras första förlust för säsongen.
Vad som värre är för Almtuna är att backen Magnus Svanberg i värsta fall kan ha brutit nyckelbenet.

Matchfakta

Almtuna-Örebro 1–3
(0–1, 1–0, 0–2)
Målen:
0–1 (11.54) Conny Strömberg (Henrik Löwdahl), 1–1 (23.41) Jimmie Kraft (Fredrik Vestberg, Johan Wikström), 1–2 (42.24) Johan Sjödell-Wiklander (Andreas Frisk, Marcus Weinstock), spel fem mot fyra, 1–3 (58.58) Jon Palmebjörk (Conny Strömberg, Martin Filander), spel fem mot sex.
Skott: 25–33 (12–12, 8–11, 5–10)
Utv.min: 6–12
Publik: 513



Magnus Svanberg tvingades kliva av Gränbyhallens is redan i den första perioden i 1–3-förlusten och fördes sedan till Akademiska sjukhuset för att röntgas. Nyckelbent har fått sig en smäll, men exakt hur illa är för tidigt att säga.
– Det är svårt att säga hur illa det är men han hade ont. Det var tungt, för Svanberg har spelat rejält och enkelt hittills, säger tränaren Bobo Simensen, som också fick se try out-spelaren Jonas Berglund kliva av.
– Han fick ett skott på benet men det är ingen fara, säger Simensen.

Almtuna kom ut starkt i matchen och var riktigt bra första tio minuterna. Sedan kom Örebro tillbaka och tog i den vevan också ledningen genom förra säsongens poängkung i allsvenskan, Conny Strömberg.
Fint samarbete mellan Fredrik Vestberg och Jimmie Kraft i början på den andra perioden resulterade i 1–1 genom den sistnämnde. Mittperioden var ganska jämn, men i den sista kunde gästerna avgöra och det rättvist.
– Vi har en del att jobba på i egen zon, men när vi kommer upp i fart är vi livsfarliga. Tittar man på antalet chanser är det ganska jämnt, men vi är ineffektiva, säger Simensen.

Almtunas oförmåga att få in pucken märktes inte minst i power play. Spelarmässigt var Ais-tränaren mest nöjd med Fredrik Vestberg, Henrik Nilsson, Johan Berggren och Rickard Rollin-Carlsson.

Av: Henrik Söderlund henrik.soderlund@unt.se

bred läsmer.jpg
  
TORSDAG 9 FEBRUARI:
 
BANDYKRÖNIKA:
"Min kalkyl håller" UNT:s Håkan Lundh är fortfarande optimistiskt angående Sirius slutspelschanser.
 
SPEL:
En sida stryktips i dagens UNT.
 
 
1655915_preview.jpg?1328601813045_

Ståplats: Sallén baskets nya storstjärna Chioma Nnamaka gästar veckans program. 

>> Pressläktaren sågar och hyllar Uppsalas sport

 

facebook.com/Lans.Legue

Har du en åsikt? Stor eller liten, spelar ingen roll. Mejla till sportchefen@unt.se

bil-tester

Läs våra senaste bil-tester


 

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »