Publicerad: 2012-01-28 21:03, senaste uppdaterad: 2012-01-28 21:01
Mats Jonsson tappade 19 sekunder på slutsträckan. Mycket ovanligt.
Genast misstänkte man något tekniskt fel, eller kanske en punktering på slutet eller rentav ett förarmisstag. Men så var det inte.
– Det var inget speciellt som hände. Jag tog i så mycket jag orkade, men jag är glad ändå, säger Mats Jonsson på sitt karaktäristiska sätt som påminner om en manlig Kristina Lugn.
Pontus Tidemand gjorde sin överlägset bästa sträcka när det som bäst behövdes. Han kom i mål efter Mats Jonsson och kunde själv läsa sin sträcktid när den skrevs upp på en tavla vid målet på sträckan. Först stod Jonssons tid på tavlan: 11.45,2.
– Vi hade bra flyt och jag visste att det skulle bli en bra tid, men man vet aldrig var man har honom, säger en leende Tidemand och syftar på Mats Jonsson.
Sedan skrevs Tidemands tid upp på tavlan: 11.26,2!
– Det kändes riktigt bra, säger den 21-årige värmlänningen, vars styvfar är den norske VM-föraren Henning Solberg.